Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz ze wsparciem do listy UNESCO

Sandomierz może liczyć na wsparcie z zagranicy w staraniach o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zapewnia, że ma takie sygnały z kilku państw, ale zaznacza, że do tego potrzebna jest ścisła współpraca z samorządem, szczególnie z burmistrzem Sandomierza.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

27.05.2020 15:09

image Na zdjęciu: Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- To projekt, który wymaga wielu lat uzgodnień i lobbingu. Mam zapewnienie od niektórych krajów, że będą wspierały nasz wniosek, na razie nie mogę jednak powiedzieć, które to państwa. Przy wariancie optymistycznym uda nam się wpisać Sandomierz na listę UNESCO w okresie od 3 do 5 lat - powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.

Zapewnia, że starania cały czas trwają.

- Teraz jest nam dużo łatwiej, bo jesteśmy w radzie UNESCO, a więc w organie zarządzającym. To dobry sygnał dla Sandomierza, bo mamy większy wpływ na decyzje tam podejmowane - stwierdził wiceminister.

Przyznał, że procedura jest długa i nie da się jej uprościć. Wiąże się to z przygotowaniem dokumentacji, oceną przez ekspertów i wizytacjami na miejscu. Trzeba również liczyć się z tym, że inne państwa też składają swoje wnioski, więc obowiązuje pewna kolejność. Przedstawiciel rządu podkreśla, że kluczowa jest współpraca w władzami miasta, a przy staraniach o inne wpisy była ona dużo lepsza.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że epidemia zatrzymała działania urzędu miejskiego w tej sprawie, ponieważ nie można było organizować spotkań. Zapewnił, że gdy tylko sytuacja epidemiczna w Polsce się polepszy, zorganizuje spotkanie osób, które mogą wnieść pozytywne elementy do wniosku Sandomierza.

- To nie jest łatwa rzecz, rozmawiam na ten temat z różnymi osobami w Sandomierzu i innych miejscach. Zaprosimy ludzi i porozmawiamy o procesie wchodzenia Sandomierza na listę UNSECO - dodał burmistrz.

6 lipca 2019, do tego prestiżowego zestawienia trafił Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. W sumie lista obejmuje prawie 1200 obiektów w 165 państwach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UNESCO RK Sandomierz Piotr Wawrzyk
other news

Podobne wiadomości

Piotr Wawrzyk wspomógł organizacje z terenu Sandomierza

Piotr Wawrzyk wspomógł organizacje z terenu Sandomierza

Wiceminister Wawrzyk: współpraca PiS i Porozumienia jeszcze silniejsza

Wiceminister Wawrzyk: współpraca PiS i Porozumienia jeszcze silniejsza

Piotr Wawrzyk szuka pomocy dla SOR-u na Czarnowie

Piotr Wawrzyk szuka pomocy dla SOR-u na Czarnowie

Piotr Wawrzyk: wszyscy Polacy mogą wrócić do kraju

Piotr Wawrzyk: wszyscy Polacy mogą wrócić do kraju