Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz jako Pomnik Historii promuje się na Słowacji

„Zamek Królewski w Sandomierzu - inspirujący element Pomnika Historii” - to międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy Muzeum Okręgowe w Sandomierzu promując swoją siedzibę oraz miasto poza granicami kraju.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

31.10.2020 18:50

image 31.10.2020 Sandomierz. Widok na miasto Fot. / Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Specjalnie w tym celu przygotowano wystawę zdjęć, wirtualny spacer po zamku oraz filmy zachęcające do przyjazdu do Sandomierza.

Zarówno ekspozycja, jak i pozostałe materiały eksponowane są od kilku dni na wystawie w Muzeum Szaryskim w Bardejovie na Słowacji. Przygotowano także ulotki w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim, które są rozprowadzane przy okazji wystawy.

Jak powiedział Dominik Płaza do dziś p.o dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, cała oferta przygotowana w ramach projektu, kreuje pozytywny wizerunek Sandomierza jako instytucji kultury i może stanowić skuteczną zachętę do tego, aby nasi bracia Słowacy przyjeżdżali w sandomierskie strony, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Wystawa została przygotowana w formie dwóch segmentów tematycznych - jeden przedstawia Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Okręgowe: dzieje powstawania budowli, zachodzące w niej zmiany i rozwój, moment wysadzenia zamku przez wojska szwedzkie w 1656 roku aż po historię mieszczącego się w niej w XIX i XX wieku więzienia. Dodatkowo zawiera informacje o najcenniejszych zabytkach pozostającymi w zbiorach sandomierskiego muzeum.

Drugi segment ekspozycji został poświęcony samemu miastu i wyjaśnia, dlaczego „mały Rzym” został uznany za Pomnik Historii. Na zdjęciach ukazane zostały najważniejsze zabytki Sandomierza.

Do projektu Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pozyskało partnerów tj. Dom Polsko-Słowacki w Bardejovie oraz Instytut Polski w Bratysławie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz muzeum okręgowe RK Sandomierz Dominik Płaza Zamek Królewski
other news

Podobne wiadomości

Sandomierz odnawia zabytkowe nagrobki

Sandomierz odnawia zabytkowe nagrobki

Sandomierz emituje obligacje, ale jeszcze nie teraz

Sandomierz emituje obligacje, ale jeszcze nie teraz

Sandomierz docenia tych, dla których miasto jest ważne

Sandomierz docenia tych, dla których miasto jest ważne

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały