Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz docenia tych, dla których miasto jest ważne

Bożena Ewa Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego i redakcja miesięcznika „Sandomierzanin” zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Sandomierza Bonum Publicum. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

22.10.2020 14:31

image 22.10.2020 Sandomierz. Wręczenie nagród Bonum Publicum. Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Czerwiec -przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, prof. Stanisław Adamczak - przewodniczący komisji konkursowej , Marek Rożek - redaktor naczelny miesięcznika „Sandomierzanin" Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Miesięcznik „Sandomierzanin” otrzymał ją m.in. za dokonania w dziedzinie kultury, utrwalania tradycji i pamięci historycznej. Redaktor naczelny pisma Marek Rożek zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 20. rocznica wznowienia miesięcznika. Podkreślił, jest ono swoistą kroniką miasta.

- Chętnie wracamy do zapomnianych miejsc i wydarzeń. Piszemy o niezwykłych mieszkańcach wywodzących się z tego miasta. Staramy się poruszać zagadnienia, które mogą stanowić uzupełnienie wiedzy mieszkańców - stwierdził Marek Rożek.

W kategorii honorującej publikacje o Ziemi Sandomierskiej, nagrodę otrzymała Bożena Ewa Wódz za książkę poświęconą najstarszemu znanemu widokowi Sandomierza, zamieszczonemu na rycinie z 1617 roku. Autorem miedziorytu był Jacob Hoefnagel, artysta pochodzący z Antwerpii. Książka przypomina o wyjątkowej rocznicy. Opisywana rycina, 400 lat temu została opublikowana w „Civitates orbis terrarum”, dziele które było wówczas kompendium wiedzy o świecie współczesnym. Oprócz grafiki, w atlasie zamieszczono również informację na temat miasta.

Przewodniczący komisji konkursowej prof. Stanisław Adamczak mówi, że opracowanie Bożeny Ewy Wódz, to znakomita książka, więc komisja nie miała żadnych wątpliwości przyznając nagrodę. Oprócz tego, że opisuje ważną rycinę, mówi też o roli Sandomierza w ówczesnej Europie. Książka nosi tytuł „Sendomiria: Sandomierz w nowożytnym dziele "Civitates orbis terrarum”. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu.

Burmistrz Marcin Marzec, wręczając nagrody podkreślał, że to sposób na docenienie ludzi, którzy działają na rzecz Sandomierza, propagują wiedzę o nim na różne sposoby, docierając do szerokiego grona odbiorców.

Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady miasta stwierdził, że nagroda Bonum Publicum, zgodnie z nazwą zauważa tych, którzy robią coś dla dobra wspólnego.

- Gdybyśmy nie promowali tych ludzi, którzy chcą społecznie robić coś ważnego, poświęcają swój czas i pieniądze, to doszlibyśmy do momentu, w którym nikomu już nic by się nie chciało robić dla tego miasta - stwierdził przewodniczący Czerwiec.

Nagroda Bonum Publicum przyznawana jest od 17 lat.

Galeria zdjęć Sandomierz. Wręczenie nagród Bonum Publicum (22.10.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Burmistrz Stanisław Adamczak RK Sandomierz Marcin Marzec Wojciech Czerwiec Bonum Publicum Marek Rożek
other news

Podobne wiadomości

Mecz Wisły Sandomierz odwołany. Rywale na kwarantannie

Mecz Wisły Sandomierz odwołany. Rywale na kwarantannie

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały