Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierska urologia z aspiracjami

Coraz więcej wysoko specjalistycznych zabiegów wykonuje się na urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu. Jest to powiązane z wyposażaniem oddziału w nowoczesny sprzęt. Na oddziale pracuje siedmiu lekarzy specjalistów.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

02.06.2020 17:44

image 02.06.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): dr n. med. Piotr Satławski - kierownik oddziału urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu, Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

02.06.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): dr n. med. Piotr Satławski - kierownik oddziału urologii w Szpitalu Specjalistycznym w SandomierzuFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Koordynator oddziału dr n. med. Piotr Satławski poinformował, że od niedawna wykonywane jest m.in. operacyjne usuwanie pęcherza moczowego zaatakowanego przez nowotwór, ponadto operacje usunięcia nerki z powodu raka, leczenie operacyjne prostaty oraz inne zabiegi onkologiczne. Oprócz tego dzięki urządzeniu pn. giętki URS usuwane są kamienie z nerek.

Dr Piotr Satławski podkreślił, że ogromne znaczenie ma przy tym bardzo dobra współpraca z innymi oddziałami: anestezjologią, blokiem operacyjnym oraz z diagnostyką laboratoryjną i obrazową. W planach oddziału jest wykonywanie zabiegów rekonstrukcyjnych pęcherza moczowego oraz zabiegi laparoskopowe.

Dalszy rozwój sandomierskiej urologii w kierunku onkologicznym wiąże się z odpowiednim wyposażeniem oddziału. 20-letni sprzęt, który był jeszcze kilka miesięcy temu trzeba było wymienić na inny. Na razie szpital korzysta ze sprzętu użyczonego przez firmę, która go produkuje, ale to się wkrótce zmieni.

Jak poinformował Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu, za sumę około 300 tys. zł lecznica kupi własne wyposażenie na urologię. Ma na ten cel 50-procentowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kupione będą m.in. dwa resektoskopy bipolarne, co skróci czas hospitalizacji, a operowani pacjenci będą narażeni na mniej powikłań. Na liście zakupów są również tzw. cienkie URS-y do usuwania kamieni u pacjentów z wąskimi moczowodami.

Jak powiedział dr Piotr Satławskii, w niektórych przypadkach cienki URS może uratować pacjentowi życie.

- To jest urządzenie, które wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza i do moczowodu, tam kamień jest usuwany w całości, albo jest kruszony laserem i usuwany fragmentami. To może nawet ustrzec przed śmiercią. W przypadku, gdy pacjent ma sepsę, nerka zostaje odblokowana i człowiek może wrócić do zdrowia - dodał dr Piotr Satławski.

Dyrektor Marek Kos powiedział, że jego ambicją jest, aby sandomierska urologia miała charakter ponad powiatowy. Przemawia za tym kilka czynników. Leczą się tutaj pacjenci nie tylko z powiatu sandomierskiego, ale także z tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, opatowskiego i kraśnickiego, dochodzi do tego coraz lepszy sprzęt i wysoko specjalistyczna kadra lekarzy.

Na urologii w Sandomierzu od stycznia tego roku wykonano 480 zabiegów. Oddział cały czas pracował mimo epidemii, lecząc pacjentów urologicznych i ratując im życie. Rocznie na tym oddziale hospitalizowanych jest od 1,2 tys. do 1,5 tys. osób.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Marek Kos Szpital Specjalistyczny Sandomierz urologia dr n. med. Piotr Satławski
other news

Podobne wiadomości

Nowe laboratorium działa. Testy na koronawirusa już w Sandomierzu

Nowe laboratorium działa. Testy na koronawirusa już w Sandomierzu

Szpital w Sandomierzu zaczyna znosić ograniczenia w przyjęciach

Szpital w Sandomierzu zaczyna znosić ograniczenia w przyjęciach

Neurologia w Sandomierzu znów pracuje

Neurologia w Sandomierzu znów pracuje

Dr Piotr Satławski ordynatorem sandomierskiej urologii

Dr Piotr Satławski ordynatorem sandomierskiej urologii