Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Samorządy dziękują i proszą o dalsze wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z samorządowcami powiatu kazimierskiego. Burmistrzowie i wójtowie prosili m.in. o wsparcie przy ubieganiu się o dopłaty w drugiej turze naboru do Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Autor: Marta Gajda

24.09.2020 18:50

image 24.09.2020. Kazimierza Wielka. Na zdjęciu (od lewej): Edward Krupa - wójt Bejsc, poseł Krzysztof Lipiec, Marek Juszczyk - burmistrz Skalbmierza, Sławomir Kowalczyk - burmistrz Opatowca Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Rządowy fundusz, to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln do ponad 93 mln zł. Łącznie w skali całego kraju, jest to 6 mld zł.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, 6 mld zł z rządowej puli zostało już wyasygnowanych. W naszym województwie, to niespełna ćwierć miliarda złotych.

- Przed samorządowcami kolejne wyzwanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd przeznaczył kolejne 6 mld zł. Będą oceniane konkretne projekty. Wnioski mają być kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody - przypomina parlamentarzysta.

- Polski rząd stanął na wysokości zadania. Ubytek dochodów w poszczególnych budżetach samorządów został zrekompensowany poprzez tarczę antykryzysową przygotowaną specjalnie dla samorządów w postaci Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodaje.

Burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk powiedział, że samorząd aplikuje o pomoc z tarczy antykryzysowej w różnych wymiarach. Dodał, że gmina stara się poszerzyć możliwości zarówno w obszarze ekologii, kultury, edukacji, czy zdrowia.

- Zdajemy sobie sprawę, że przy próbie pozyskania środków w drugiej turze, ze względu na nowe kryteria nie będzie łatwo. Kwota duża, myślę, że i wniosków będzie odpowiednio dużo. Liczymy jednak, że będą one na tyle dobre, potrzebne dla społeczeństwa i będą pod czujną uwagą, tak, aby te przedsięwzięcia wpisane do wniosków udało się zrealizować - zaznacza.

Z kolei Marek Juszczyk burmistrz Skalbmierza, w imieniu samorządowców podziękował za pierwszą transzę środków na realizację inwestycji w ramach funduszu. Teraz liczy na wsparcie przy realizacji inwestycji na terenie gminy Skalbmierz.

- Wnioski, które złożyła gmina Skalbmierz są bardzo ważne dla samorządu i mieszkańców. Głęboko wierzymy, że dzięki pomocy rządu uda się zrealizować zamierzone przedsięwzięcia, a już niedługo będziemy się mogli pochwalić efektami - zaznacza.

Edward Krupa, wójt gminy Bejsce podkreślił, że środki z pierwszej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych, zostaną przeznaczone na budowę nowego przedszkola. Jak mówi, również w II turze, zostało złożonych kilka wniosków.

- To wnioski o pomoc przy najpotrzebniejszych zadaniach. To inwestycje, które nakierowane są na poprawę jakości życia mieszkańców, inwestycje, które przyczynią się do zminimalizowania kosztów i oszczędności w budżecie gminnym - dodaje.

Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Bejsce Opatowiec Skalbmierz RK Kazimierza Wielka Marek Juszczyk Sławomir Kowalczyk Rafał Krupa Fundusz Inicjatyw Lokalnych
other news

Podobne wiadomości

Kielce nie wiedzą na co wydać pieniądze, ale pomysły są

Kielce nie wiedzą na co wydać pieniądze, ale pomysły są

230 milionów dla świętokrzyskich samorządów. Jak je zdobyć?

230 milionów dla świętokrzyskich samorządów. Jak je zdobyć?

Nowy program dla samorządów. Znamy szczegóły

Nowy program dla samorządów. Znamy szczegóły

Ogromne pieniądze dla samorządów dzięki Funduszowi Inwestycji Samorządowych

Ogromne pieniądze dla samorządów dzięki Funduszowi Inwestycji Samorządowych