Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Samorządowcy chwalą czeki z pokryciem

250 mln zł rządowej pomocy trafiło do samorządów w Świętokrzyskiem na wsparcie w zwalczaniu skutków koronawirusa. Tarcza antykryzysowa ma zmniejszyć ubytek dochodów gmin i powiatów.

Autor: Marta Gajda

24.09.2020 14:57

image 24.09.2020. Busko-Zdrój. Konferencja posła Krzysztofa Lipca. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS i Waldemar Sikora - burmistrz Buska-Zdroju Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że ponad 8,6 mln zł trafiło do Buska-Zdroju. Jak zaznaczył, miasto jest perłą województwa. To najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto w naszym regionie.

- Poziom dofinansowania samorządów zależał m.in. od zaangażowania wydatków majątkowych na rzecz rozwoju lokalnej samorządności - dodał parlamentarzysta. - Busko-Zdrój jest gotowe do wzięcia udziału także w drugiej turze Funduszu Inwestycji Lokalnych, na którą rząd przeznaczył 6 mld zł dla samorządów, które tym razem przygotują najlepszy projekt inwestycyjny - dodaje poseł. 

Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski podkreślił, że rząd jest wiarygodny na wszystkich szczeblach swojej działalności. Środki, które przeznaczono na wsparcie samorządów gminnych i powiatowych nie są i nie były oparte na mrzonkach. To były żmudne wyliczenia, ocena potrzeb i możliwości.

- W tym momencie liczą się pomysły. Będą na pewno punktowane pomysły, które obejmują nie tylko jeden samorząd, co zmusi do integracji społecznej. To bardzo ważne, abyśmy potrafili wspólnie działać na rzecz lokalnej społeczności - zaznacza.

Waldemar Sikora - burmistrz Buska-Zdroju podkreślił, że czek, który gmina otrzymała w lipcu tego roku od premiera Mateusza Morawieckiego, został zmaterializowany. Kwota ponad 8.6 mln zł jest faktem, i wpłynęła na konto urzędu. Środki już częściowo zostały wykorzystane m.in. na budowę tężni, rewitalizację stref uzdrowiskowych budowę Centrum Aktywności Społecznej.

- Dementuję wszelkie opinie i pogłoski, że czeki są bez pokrycia. To jest nieprawdą. Dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i całej Radzie Ministrów, że wyszła z inicjatywą wsparcia działań, które w okresie pandemii zrekompensowały utratę dochodów. To oczekiwane wyjście naprzeciw samorządom - mówi.

W skali Polski, na tarczę antykryzysową przeznaczono 12 mld zł z czego 6 mld zł już trafiło do samorządów.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 500 tys. zł do ponad 93 mln zł.

24.09.2020. Busko-Zdrój. Konferencja posła Krzysztofa Lipca. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS i Waldemar Sikora - burmistrz Buska-ZdrojuFot. Marta Gajda / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Busko-Zdrój RK Kazimierza Wielka Waldemar Sikora Zbigniew Koniusz Tarcza Antykryzysowa
other news

Podobne wiadomości

Tarcza Antykryzysowa - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa pomoże Polakom

Tarcza Antykryzysowa pomoże Polakom