Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Są wyrafinowaną przekąską i służą zdrowiu

Owoce śliwy tarniny, które można zbierać podczas jesiennych spacerów, mają dobroczynne właściwości zdrowotne i są wyrafinowaną przekąską.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

24.10.2020 12:33

image Fot. / pixabay.com

Do ich zbierania zachęca Justyna Pargieła specjalistka w dziedzinie ziołoznawstwa. Dodaje, że tarnina rosnąca na brzegu lasu traktowana bywa jako ciernisty chwast, podczas gdy owoce są jadalne i zdrowe.

- Mają bardzo dużo witaminy C, bioflawonoidów, czyli substancji, które podnoszą naszą odporność i są przeciwnowotworowe. W zielarstwie wykorzystuje się napar ze śliwek tarniny na biegunkę i ściągająco przy wszystkich chorobach układu pokarmowego - mówi zielarka.

Justyna Pargieła dodaje, że można wykorzystywać owoce tarniny również w kuchni. Zachowały się dowody to, że używano ich już w neolicie, a na wsiach w Polsce suszone owoce przetrzymywano w sianie. Zanim rozpoczniemy przetwory, należy tarninę przemrozić w zamrażalniku, aby nie była cierpka.

- Niedojrzałe tarki można kisić i używać ich jako namiastki oliwek. To staropolska wersja tej przekąski - dodaje.

Z owoców śliwy tarniny można też robić nalewki. Popularna jest hiszpańska nalewka ze śliwy tarniny oraz irlandzki dżin.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie RK Końskie