Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rytmiczna fontanna i tarnina z gór. Trwają ostatnie prace

Tężnia i dom zdrojowy wchodzące w skład kompleksu uzdrowiskowego w Busku-Zdroju są już gotowe. Obecnie trwają procedury odbioru zadania.

Autor: Marta Gajda

25.11.2020 09:40

image Fot. / Busko-Zdrój Gmina Uzdrowiskowa/facebook

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju podkreśla, że jednym z elementów nowego kompleksu uzdrowiskowego jest interaktywna fontanna w kształcie kwadratu.

- Fontanna jest w nocy podświetlana. Ponadto strumienie wody tryskają w rytm muzyki. Odtwarza utwory m.in. Buskiej Orkiestry Zdrojowej - zaznacza.

Obok tężni równie imponująco prezentuje się nowy Dom Zdrojowy z elewacją szklaną, wewnątrz, której znajduje się pijalnia wód, mała tężnia, oranżeria oraz kawiarnia.

- Pozostała jedynie kwestia doposażenia budynku, zorganizowania całego systemu obsługi. Czeka nas jeszcze montaż kiosków multimedialnych, które pozwolą korzystać i umożliwią wejście na teren tężni - dodaje.

Obecnie władze Buska-Zdroju rozstrzygnęły przetarg na wykonanie ogrodzenia i zabezpieczenia tężni. Przy sprzyjających warunkach prace te powinny się rozpocząć w grudniu.

Obiekt, który stanął w samym sercu nowego parku zdrojowego zostanie uroczyście otwarty wiosną przyszłego roku. Administratorem obiektu będzie Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
Nie wiadomo jeszcze jaka będzie cena biletu wstępu. Temat ten zostanie poruszony w przyszłym roku.

Tężnia wykonana jest z drewna modrzewiowego w kształcie koła. Ma ponad 8 metrów wysokości i obwód przeszło 200m. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny pozyskiwanej z Bieszczad, na które od góry spływa solanka. Dzięki temu tworzy się mgiełkę o właściwościach leczniczych. Tężnia jest w formie podwójnego pierścienia. To zupełnie inne rozwiązanie niż te znane dotychczas w Polsce. Podwójne ściany, mają powodować większe stężenie oparów soli. Zaś na wysokości 8 metrów znajduje się taras widokowy i ławeczki.
Wartość inwestycji to prawie 25 mln zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój Burmistrz tężnia RK Kazimierza Wielka Waldemar Sikora Uzdrowisko Busko-Zdrój
other news

Podobne wiadomości

Skatepark wybudują w Starachowicach. Powstanie też tężnia

Skatepark wybudują w Starachowicach. Powstanie też tężnia

Tężnia kolejną atrakcją Rytwian

Tężnia kolejną atrakcją Rytwian

Tężnia solankowa już działa w Sandomierzu

Tężnia solankowa już działa w Sandomierzu

Tężnia w Busku prawie gotowa. Kiedy zostanie oddana do użytku?

Tężnia w Busku prawie gotowa. Kiedy zostanie oddana do użytku?