Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Rozpoczyna się II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Sandomierzu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

05.07.2020 10:38

image Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wystąpią najlepsi europejscy kameraliści, czyli Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, stworzona przez Agnieszkę Duczmal. Koncert inauguracyjny odbędzie się w bazylice katedralnej o godzinie 19.00 - informuje Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu.

Tym razem za pulpitem dyrygenckim stanie córka słynnej dyrygentki - Anna Duczmal-Mróz. Koncert zatytułowany jest „W 80 minut dookoła świata”. Dokładnie tyle czasu zajmie wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabraknie też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

Do początku sierpnia podczas festiwalu „Ucho Igielne” można będzie wysłuchać znakomitych muzyków z ciekawym repertuarem. Melomani będą mieli okazję spędzić czas przy najpiękniejszych utworach sakralnych i świeckich największych mistrzów m.in. Bacha, Mozarta, Chopina, Straussa i Pendereckiego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Cel wydarzenia to popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu oraz okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

Kolejny koncert Festiwalu Muzyki Sakralnej odbędzie się 12 lipca w kościele św. Floriana w Koprzywnicy. Będzie to występ dwóch młodych akordeonistów, którzy koncertowali w tokijskiej filharmonii oraz w prestiżowej, nowojorskiej Carnegie Hall, czyli Harmonium Duo z towarzyszeniem Cracow Vocal Quartet. Ten koncert rozpocznie się o godzinie 17.

Kolejne wydarzenie festiwalowe zorganizowane będzie w klasztorze na Świętym Krzyżu, gdzie na organach zagra Thomas Cornelius.

Następne dwa koncerty ponownie odbędą się w Sandomierzu. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zabrzmi muzyka Straussów, a w kościele św. Jakuba zagra znany na całym świecie polski kwartet smyczkowy Atom String Quartet. W programie koncertu są utwory Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina. Ten koncert odbędzie się 2 sierpnia i zakończy tegoroczny festiwal „Ucho Igielne”.

Po każdym z koncertów będzie możliwość nocnego zwiedzania świątyń, w których odbyło się dane wydarzenie muzyczne, a w „Strefie Słuchacza” także można będzie delektować się muzyką oraz chłodną lemoniadą. Wszystkie koncerty są bezpłatne.

 

Ucho Igielne - II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach:

5 lipca (niedziela) godz. 19.00 - Bazylika katedralna w Narodzenia NMP w Sandomierzu - Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Anny Dumczal-Mróz.

12 lipca (niedziela) godz. 17.00 - Kościół św. Floriana, Koprzywnica - Harmonium Duo i Cracov Vocal Quartet - Bach, Mozart, Rachmaninov i inni.

19 lipca (niedziela) godz. 17.00 - Klasztor na Św. Krzyżu - Recital organowy Thomasa Corneliusa - Kod Mistrzów - Bach, Rachmaninov, Buxtehude, cornelius.

25 lipca (sobota) godz. 18.00 - Dziedziniec Zamku Królewskiego w Sandomierzu - Strauss Ensamble i jego goście - Ewelina Szybilska i Łukasz Graj. Arie i duety operowe, muzyka rodziny Straussów, polki, galopy i czardasze.

2 sierpnia (niedziela) godz. 17.00 - Kościół św. Jakuba, Sandomierz. Atom String Quartet - "Penderecki na smyczkach".

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Ucho igielne
other news

Podobne wiadomości

Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne

Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne" już od niedzieli. Wystąpią znakomici artyści

II edycja festiwalu „Ucho igielne” ze znakomitymi artystami

II edycja festiwalu „Ucho igielne” ze znakomitymi artystami