Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rozpoczęto badania kliniczne drugiej fazy nowego leku przeciwko COVID-19

W 40 ośrodkach badawczych w ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne drugiej fazy leku przeciwko COVID-19. Producent zaznacza, że lek może być przydatny nawet po wprowadzeniu szczepionek chroniących przed koronawirusom.

17.11.2020 12:59
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / morgueFile free photo

Lek do stosowania w terapii celowanej, o zakodowanej nazwie BI 764198, należy do niemieckiej firmy farmaceutycznej Boehringer Ingelheim, która rozpoczyna badanie kliniczne drugiej fazy. Jest to inhibitor TRPC6, kanału kationowego kontrolowanego przez receptor, który może łagodzić uszkodzenia płuc i zmniejszać ryzyko lub nasilenie ostrych powikłań oddechowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Prof. Lorraine B. Ware z Uniwersytecie w Vanderbilt zaznacza, że choroba COVID-19 może prowadzić do poważnych powikłań płucnych, takich jak wirusowe zapalenie płuc, a w ciężkich przypadkach może powodować zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i niewydolność płuc.

- Pacjenci hospitalizowani z powodu ARDS w przebiegu COVID-19 często nie są w stanie samodzielnie oddychać i mogą wymagać zastosowania respiratora, który pomaga dostarczać tlen do organizmu. Chociaż mamy nadzieję, że w przyszłości szczepionki pomogą zmniejszyć liczbę przypadków ciężkiego przebiegu COVID-19, to nadal istnieć będzie potrzeba skutecznego leczenia powikłań oddechowych u zakażonych pacjentów oraz zapewnienia personelowi medycznemu skutecznej alternatywy wobec wentylacji mechanicznej, co zmniejszy obciążenie leczeniem w warunkach szpitalnych - podkreśla specjalistka.

U około 15 proc. osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 rozwija się ciężka postać choroby, a nawet 30 proc. pacjentów z tą postacią może wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii. U 67-85 proc. pacjentów tam przebywających rozwija się zespół ostrej niewydolności oddechowej - potencjalnie śmiertelne powikłanie ciężkiej postaci COVID-19.

W przesłanej informacji dotyczącej rozpoczęcia badań czytamy, że nowa opcja terapeutyczna może pomóc 67-85 proc. chorym na COVID-19, przyjętym na oddział intensywnej terapii, u których występuje zespół ostrej niewydolności oddechowej. Lek może zmniejszyć zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i zwiększyć szanse przeżycia chorego.

Dyrektor medyczny Boehringer Ingelheim dr Mehdi Shahidi uważa, że lek tej firmy może być pierwszą potencjalnie skuteczną metodą leczenia zespołu niewydolności oddechowej związanej z COVID-19, wypełniającą lukę w schematach terapeutycznych u pacjentów z tą chorobą.

- W ostatnich miesiącach udało nam się pogłębić wiedzę na temat patologii COVID-19. Wierzymy, że BI 764198 może oferować wyjątkową pomoc chorym w najcięższym stanie - podkreśla.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepionka RK Zdrowie koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Moderna: Nasza szczepionka przeciwko koronawirusowi jest w 94,5 proc. skuteczna

Moderna: Nasza szczepionka przeciwko koronawirusowi jest w 94,5 proc. skuteczna

Johnson&Johnson rozpoczął nowe badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19

Johnson&Johnson rozpoczął nowe badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19

Premier: szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna na zasadzie dobrowolności

Premier: szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna na zasadzie dobrowolności

Szczepionka na COVID-19 ma zostać „sprawiedliwe” rozdzielona wśród państw UE

Szczepionka na COVID-19 ma zostać „sprawiedliwe” rozdzielona wśród państw UE