Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rozpoczął się Festiwal imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju [FILM, ZDJĘCIA]

Koncertowa wersja opery Giacomo Pucciniego „Madame Butterfly” zainaugurowała dziś XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Impreza rozpoczęła się o godzinie 18.00, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Autor: Dorota Klusek

12.09.2020 08:21 / Aktualizacja 12.09.2020 21:30

image 12.09.2020. Busko-Zdrój. XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz. Na zdjęciu Tomasz Kuk, Joanna Woś, Bernadetta Grabias, Szymon Mechliński Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W trwającej ponad ćwierć wieku historii festiwalu po raz pierwszy odbywa się on jesienią. Dotychczas był organizowany na przełomie czerwca i lipca. I choć sytuacja epidemiczna w kraju wymusiła wiele zmian, to jak podkreśla Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, najważniejsze że impreza się odbędzie.

- Zawsze stałem na stanowisku, że odwołanie imprezy będzie miało negatywne skutki na przyszłość, ponieważ odzwyczajamy ludzi od siebie. A artysta potrzebuje kontaktu z publicznością, z kolei publiczność tęskni już za spotkaniem z muzyką na żywo - wyjaśnia.

Festiwal rozpoczął się mocnym akcentem. Zainaugurowała go „Madame Butterfly” - opera Giacomo Pucciniego, która opowiada o losach zakochanej gejszy, oszukanej i porzuconej. Nie mogąc żyć bez honoru, wybiera honorową śmierć.

W roli głównej wystąpiła Joanna Woś - pochodząca z Kielc sopranistka, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. W ubiegłym roku na buskiej promenadzie odsłoniła swoje „Słoneczko”. Jak sama przyznaje, w ostatnim czasie często gości na festiwalu.

- Bardzo chętnie wracam i wyczekuję kolejnego programu, jaką propozycję będzie miał festiwal w danym roku. Bardzo się cieszę, że ten kulturalny świat tak się tu rozwija i festiwal jest kontynuowany, mimo trudnych warunków, zwariowanego roku. To, że ta edycja się odbywa, wydaje mi się najcenniejsze - zaznacza.

Koncertu będzie można wysłuchać na antenie Polskiego Radia Kielce. Będzie on retransmitowany w dwóch częściach: w czwartek, 17 września i w piątek, 18 września o godzinie 23.05. 

XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz potrwa do soboty, 19 września.

Program XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju

Galeria zdjęć Busko-Zdrój. XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz (12.09.2020) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój Festiwal im. Krystyny Jamroz Artur Jaroń RK Kazimierza Wielka RK Kielce Buskie Samorządowe Centrum Kultury Joanna Woś
other news

Podobne wiadomości

Joanna Woś zadebiutuje na buskiej scenie w roli Madame Butterfly

Joanna Woś zadebiutuje na buskiej scenie w roli Madame Butterfly

Koncertowe, klasyczne organy przygotowane na XXVI Festiwal im. Krystyny Jamroz

Koncertowe, klasyczne organy przygotowane na XXVI Festiwal im. Krystyny Jamroz

Festiwal Krystyny Jamroz zbliża się wielkimi krokami [PROGRAM]

Festiwal Krystyny Jamroz zbliża się wielkimi krokami [PROGRAM]

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz we wrześniu. Znów pojawią się gwiazdy

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz we wrześniu. Znów pojawią się gwiazdy