Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rolkarze wypadają z toru. Władze Buska ignorują uwagi

Miłośnicy sportów ekstremalnych krytykują sposób wykonania tak zwanego pumptracu w Busku- Zdroju. To tor przeszkód do jazdy na rowerach BMX, rolkach i deskorolkach. Powstaje między osiedlem Kościuszki i ul. Pułaskiego. Zdaniem rolkarzy instalacja w przygotowany kształcie może stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Autor: Marta Gajda

16.06.2020 15:45

image 16.06.2020. Busko-Zdrój. Budowa toru dla rolkarzy Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Projekt budowlany kwestionują m.in. członkowie Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ponidzie” w Busku. Informują, że według ich wiedzy i opinii specjalistów z firm zewnętrznych, źle wyprofilowane zakręty i materiał użyty do budowy nie są właściwe dla tego typu obiektów.

Jacek Szostak - prezes klubu zwraca uwagę, że wykonawca nie konsultował z nikim projektu. Jak mówi, każdy przedmiot, zabawka itd. wymagają badań, konsultacji, atestów i pozwoleń zanim okażą się bezpieczne i trafią do dzieci.

- Jak widać buski pumptrack w oczach urzędników z ratusza nie wymaga takowych – zaznacza.

Jak mówi, członkowie klubu, kilka razy proponowali gminie że pomogą w przeprojektowaniu, sprowadzeniu fachowców czy konsultantów. Nie znalazło to oddźwięku. 

- Byłem świadkiem, jak małe dzieci jadąc na hulajnodze „wylatywały” z toru. Dodatkowo na wysokości wirażu zlokalizowana jest latarnia, która stanowi niebezpieczeństwo. Obiekt nie spełnia warunków bezpieczeństwa jak również warunków technicznych do uprawiania sportów, do których jest przeznaczony - zaznacza.

Jacek Szostak zwraca także uwagę, że mimo trwających prac, mnóstwo ludzi wchodzi na plac budowy i korzysta z obiektu, a nikt tego nie kontroluje. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka, podkreślali, że wykonawca powinien dopracować tzw. bandy czyli zakręty. Jak mówią obawiają się, że w niektórych miejscach siła odśrodkowa może ich wyrzucić z zakrętu.

W sprawie przeprojektowania toru pumptrack, w lipcu ubiegłego roku, interweniowali także rodzice dzieci uprawiających sport, trenerzy, mieszkańcy. Do urzędu gminy w Busku-Zdroju wpłynął także wniosek z listą poparcia.

W odpowiedzi na pismo klubu, burmistrz Waldemar Sikora poinformował wówczas, że obiekt nie jest profesjonalnym torem, lecz torem rowerowym dla początkujących, amatorów, wobec tego nie był konsultowany z profesjonalnymi klubami sportowymi. Jednak w celu prawidłowej realizacji oraz wykonania zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami, powołano Inspektora Nadzoru Inwestorskiego, ponadto realizacja zadania konsultowana jest na bieżąco z projektantem obiektu.

Obecnie o wydanie opinii, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy, zwrócił się także do Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, do komisji, która zajmuje się atestacją oraz wydawaniem opinii na temat obiektów sportowych.

Tomasz Mierzwa – główny specjalista ds. inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju nie odpowiada na próby kontaktu. Po raz kolejny ignoruje dziennikarkę, mieszkańców gminy, ale i słuchaczy Radia Kielce. Również burmistrz, nie znalazł czasu, aby odpowiedzieć na pytania naszej reporterki.

W tej sprawie wystosowaliśmy również maila z prośbą o komentarz. Jeśli dotrze do nas odpowiedź - poinformujemy niezwłocznie.

Busko-Zdrój. Budowa toru dla rolkarzy (16.06.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kazimierza Wielka Waldemar Sikora jazda na rolkach hulajnoga
other news

Podobne wiadomości

Busko przygotowuje się na powrót kuracjuszy

Busko przygotowuje się na powrót kuracjuszy

Busko w walce z koronawirusem

Busko w walce z koronawirusem

Busko uruchomiło rezerwę dotyczącą klęsk żywiołowych

Busko uruchomiło rezerwę dotyczącą klęsk żywiołowych

Solec-Zdrój ma nowoczesne centrum kultury

Solec-Zdrój ma nowoczesne centrum kultury