Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rekordowy rok starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Rekordowy rok Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, wartość inwestycji w 2021 roku przekroczyła miliard złotych. Dla porównania, w latach 1997-2016 łączna wartość inwestycji w strefie wyniosła półtora miliarda złotych podkreśla prezes Marcin Perz.

Autor: Anna Głąb

14.01.2022 16:08

image Na zdjęciu: Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

- Mimo pandemii i wszystkich przeszkód, które przedsiębiorcy napotykali w prowadzeniu działalności, rok 2021 był rekordowy. Najwięcej inwestycji w województwie świętokrzyskim podejmowane jest przy udziale Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w minionym roku inwestorzy do naszego województwa wnieśli 1 miliard 50 milionów złotych.

Jak dodaje Marcin Perz, perspektywy na 2022 również są bardzo obiecujące. - Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na inwestowanie w naszym województwie, mogą liczyć na duże zwolnienia podatkowe. Od nowego roku mikro- i mały przedsiębiorca z województwa świętokrzyskiego może liczyć na 70 proc. zwolnienia podatkowego, przedsiębiorcy średni zyskują ulgę w wysokości 60 proc. W przypadku dużych firm ten limit wynosi do 50 proc. ulgi podatkowej. To wynik wprowadzenia tzw. mapy pomocy publicznej. Inne regiony mają możliwość obniżenia podatku zaledwie o 5 proc. lub utraciły je całkowicie. W województwie świętokrzyskim zyskaliśmy takie możliwości zwolnienia podatkowych jak województwo podkarpackie czy lubelskie. To oznacza, że będziemy konkurencyjni wobec tych regionów, w których dotychczas przedsiębiorcy najchętniej rozpoczynali działalność - tłumaczy Marcin Perz.

W tej chwili prowadzonych jest 12 projektów inwestycyjnych, co bardzo dobrze rokuje na rozpoczynający się rok dodaje prezes strefy. - Z nadzieją oczekujemy wejścia w życie przepisów obniżających VAT-u na gaz i prąd, to też dobra perspektywa dla naszych przedsiębiorców - mówi.

Zwolnienie podatkowe, Starachowicka Strefa Ekonomiczna przyznaje dla przedsiębiorców, chcących inwestować w województwie świętokrzyskiego, południowej części województwa mazowieckiego oraz w powiecie puławskim. Dotyczy ona inwestycji na terenach będących własnością prywatną oraz samorządową. Pomoc udzielana jest w formie ulgi w podatku dochodowym. Przedsiębiorca otrzymuje decyzję o wsparciu przeważnie w okresie 2-3 tygodni od momentu złożenia wniosku. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy jeszcze sześć lat temu czekali na decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej nawet trzy lata.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marcin Perz RK Starachowice SSE Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Pandemia nie przeszkadza w inwestycjach. Dowodem SSE „Starachowice”

Pandemia nie przeszkadza w inwestycjach. Dowodem SSE „Starachowice”

Poseł Lipiec i SSE przekazali płyny dezynfekcyjne dla szpitala

Poseł Lipiec i SSE przekazali płyny dezynfekcyjne dla szpitala

SSE „Starachowice” w rękach rządowej agencji

SSE „Starachowice” w rękach rządowej agencji

Najlepszy rok w historii SSE Starachowice

Najlepszy rok w historii SSE Starachowice