Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radni: trzeba powtórzyć przetarg na odbiór śmieci

Kieleccy radni Maciej Bursztein i Kamil Suchański apelują̨ do prezydenta Kielc Bogdana Wenty o rozpisanie nowego przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych. Rekomendują także podzielenie miasta na sektory i wyłonienie osobnego wykonawcy usługi dla każdej ze stref.

Autor: Robert Szumielewicz

09.07.2020 16:01

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

- Oferta złożona w przetargu przez firmę Eneris, która o 10 mln zł przekracza kwotę szacunkową, jest zbyt wysoka - mówi przewodniczący rady miasta Kamil Suchański.

Przytacza przykłady m.in. Poznania i Radomia, gdzie istnieje podział na strefy i w tych miastach odbiór śmieci jest tańszy niż w Kielcach.

- Jest to największy przetarg w całości organizowany przez ekipę prezydenta Bogdana Wenty, a został zrealizowany bez głębszej analizy. W zasadzie można to sprowadzić do tego, że skopiowano zapisy z poprzedniej specyfikacji, nie patrząc, jakie są doświadczenia i nie wyciągając wniosków z innych miast. Radom jest przykładem, gdzie mieszkańców jest o 10 proc. więcej niż w Kielcach, a za śmieci płacą mniej – argumentuje Kamil Suchański.

Obecny kontrakt na odbiór odpadów w Kielcach obowiązuje do 31 sierpnia. Kamil Suchański nie wie, czy nowego wykonawcę uda się wyłonić do tego czasu. Niewykluczone, że do rozstrzygnięcia postępowania trzeba będzie wybrać firmę zastępczą.

- Może dojść do takiej sytuacji, że będziemy płacić drożej przez miesiąc lub dwa. Nie godzę się jednak, aby prezydent zrzucał winę na radnych. Powinien spojrzeć w lustro i zobaczyć, dlaczego tak późno ogłosił przetarg, nic nie zmieniając w specyfikacji. Dlaczego zwlekał ze zwołaniem nadzwyczajnej sesji rady miasta, wiedząc, że najtańsza oferta jest droższa o 10 mln zł, a otwarcie ofert miało miejsce 14 maja? – pyta przewodniczący rady miasta.

Jak informowaliśmy, na przetarg wpłynęły dwie oferty. Tańsza, złożona przez firmę Eneris Kielce, opiewa na ponad 45,5 mln zł i jest o 10 mln zł wyższa, niż szacowali urzędnicy. Druga oferta złożona przez PHU Komunalnik z Wrocławia opiewa na kwotę niemal 55 mln zł.

Nowa umowa zacznie obowiązywać od 1 września i zostanie podpisana na 30 miesięcy. Obecnie odbiorem odpadów od kielczan zajmuje się konsorcjum firm Eneris oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Władze miasta do czasu opublikowania oficjalnej informacji dla mieszkańców nie komentują sprawy apelu radnych Kamila Suchańskiego i Maciej Burszteina.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

śmieci Bogdan Wenta Kamil Suchański RK Kielce Eneris wywóz śmieci Maciej Bursztein
other news

Podobne wiadomości

Władze Kielc mocno nie doszacowały. Oferty na śmieci znacznie droższe

Władze Kielc mocno nie doszacowały. Oferty na śmieci znacznie droższe

Bezpłatna infolinia dla mieszkańców Kielc poświęcona segregacji odpadów

Bezpłatna infolinia dla mieszkańców Kielc poświęcona segregacji odpadów

Po interwencjach, Eneris będzie częściej wywoził śmieci

Po interwencjach, Eneris będzie częściej wywoził śmieci

Śmieci zasypują Kielce. Czemu ich nie wywożą?

Śmieci zasypują Kielce. Czemu ich nie wywożą?