Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radni debatują nad wotum zaufania dla marszałka

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego mają dziś zdecydować o udzieleniu absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Województwa. Głosowanie jest poprzedzone debatą nad raportem o stanie województwa za 2019 rok. Dokument przedstawił marszałek Andrzej Bętkowski.

Autor: Michał Kita

14.07.2020 15:16

image 14.07.2020. Kielce. Sesja Sejmiku Województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca - członek zarządu województwa, Tomasz Jamka - członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak stwierdził, jest to sprawozdanie z pierwszego pełnego roku sprawowania władzy przez obecny zarząd województwa. W ocenie marszałka, był to udany rok dla regionu.

- Rozwój był odczuwalny w wielu dziedzinach. Zdecydowanie przyspieszyło wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki czemu powstały nowe drogi, rewitalizowane są centra miast i miasteczek, inwestujemy w żłobki, przedszkola i szpitale. Ponadto finansujemy transport niskoemisyjny i termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Region rozwija się, o czym świadczą wskaźniki obrazujące wzrost PKB, spadek stopy bezrobocia czy wzrost liczby funkcjonujących podmiotów gospodarczych - dodaje.

Andrzej Bętkowski zaznacza, że w dalszym ciągu problemem województwa świętokrzyskiego są negatywne wskaźniki demograficzne. Marszałek zaznacza, że jednym z działań i pomysłów na zatrzymanie ludzi młodych jest m.in. stypendialny program dla studentów medycyny, którzy po ukończeniu nauki będą pracować w świętokrzyskich szpitalach, w tym roku z programu skorzystało 31 przyszłych medyków.

W dalszym ciągu, słabą stroną świętokrzyskiej gospodarki pozostaje niski poziom innowacyjności. Marszałek Andrzej Bętkowski zwrócił jednak uwagę, że nakłady na rozwój tej dziedziny sukcesywnie rosną.

Andrzej Bętkowski odniósł się także do sytuacji dotyczącej walki z pandemią koronawirusa, która mocno uderzyła w regionalną gospodarkę. Jak stwierdził, dzięki dobrej współpracy z Komisją Europejską udało się stworzyć świętokrzyską tarczę antykryzysową dla przedsiębiorców, a także przeznaczyć ok. 43 mln zł na wyposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt, a także utworzenie laboratoriów wykonujących testy na obecność COVID-19.

Galeria zdjęć Kielce. Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego (14.07.2020) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa Andrzej Bętkowski Zarząd Województwa RPO RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Sejmik województwa zawiesza obrady

Sejmik województwa zawiesza obrady

Sejmik wspiera placówki medyczne z walce z koronawirusem

Sejmik wspiera placówki medyczne z walce z koronawirusem

Radni sejmiku skontrolują drogowców

Radni sejmiku skontrolują drogowców

Która obwodnica ważniejsza? Gorąca dyskusja radnych sejmiku

Która obwodnica ważniejsza? Gorąca dyskusja radnych sejmiku