Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO SZCZECIN. Katedra odzyskuje swój gotycki wygląd

Dobiega końca pierwszy etap odbudowy północnej ściany Katedry św. Jakuba w Szczecinie. Ma ona przywrócić gotycki wygląd tej części budynku.

29.06.2020 18:25
Źródło: Radio Szczecin

image Szczecin. Katedra św. Jakuba Fot. / Radio Szczecin

W ciągu miesiąca zostaną zdjęte rusztowania i wtedy zobaczymy efekt prac - mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny Katedry.

- Mamy zdjęcia, ale nie są to typowe fotografie od frontu. Są ze skrzyżowania ulicy Grodzkiej i Farnej, gdzie ładnie widać tę ścianę, jak to wcześniej wyglądało, w poprzednich latach. Wzorujemy się mniej więcej na roku 1900. Cały projekt elewacji wykonał Sławomir Kiersnowski i on nawiązywał do zdjęć z tamtych lat - mówi Sierek.

Podczas prac odkryto krypty.

- Wszystkie pierwsze georadary pokazują, że tam się znajdują krypty. Oczywiście przy tej ścianie, którą tutaj odtwarzamy przy kopaniu pod windę, znaleźliśmy bombę. Saperzy przyjechali i ja zabrali. Była to bomba zapalająca. Odnaleźliśmy też pełno szczątków ludzkich, odkryliśmy specjalne zawiesia na sarkofagi, które będzie można potem podziwiać, jeśli zostanie udostępniona krypta - mówi kierownik techniczny.

W odbudowanej północnej części Katedry znajdą się także pomieszczenia, które mogą być wykorzystywane podczas koncertów. Będzie też wejście do planowanego Muzeum Archidiecezjalnego.