Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO POZNAŃ. W niedzielę początek procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

Każdy taki proces rozpoczyna się uroczystą, otwartą sesją w diecezjalnej katedrze. Nie inaczej będzie tym razem, chociaż z powodu wejścia Poznania do czerwonej strefy do świątyni wejdzie tylko 250 osób.

17.10.2020 20:30
Źródło: Radio Poznań

image Fot. / Radio Poznań

- Po mszy świętej rozpoczyna się żmudny proces gromadzenia dokumentów - mówi zaangażowany w organizację wydarzenia, ksiądz Dawid Stelmach.

Ze względu na to, że doktor Wanda Błeńska pracowała w Afryce, ale także odwiedzała inne ośrodki związane z leczeniem trędowatych. Na przykład Puri w Indiach u ojca Żelazka. Z każdego z tych miejsc trzeba mieć stosowne informacje o tym, jak też w tych miejscach kandydatka na ołtarze się zapisała. I zawsze rodzi się pytanie, kiedy taki proces się skończy. Tego nie wiemy. Na pewno ten proces może przyspieszyć cud za wstawiennictwem kandydatki na ołtarze.

Uroczysta sesja rozpoczynająca proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej rozpocznie się o 9.30 w katedrze. O 10.00 odbędzie się msza święta w intencji powodzenia beatyfikacji. Całe wydarzenie jest otwarte dla mieszkańców, ale z powodu ograniczeń sanitarnych do kościoła może wejść tylko 250 wiernych. Planowana jest także transmisja poprzez media społecznościowe parafii katedralnej w Poznaniu.

Etap diecezjalny beatyfikacji zakończy się w opracowaniem kilkuset stronicowej dokumentacji. Następnie przesyła się ją do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, która dalej sprawdza zgodność świadectw z faktycznym życiem kandydata na ołtarze.