Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO PIK. Lód na zbiornikach zaczyna się topić. Co zrobić, gdy tafla się zarwie?

- Wchodząc na lód zawsze ryzykujesz - ostrzegają strażacy. - Kiedy widzimy, że pod kimś zarwała się tafla - nie biegnijmy tam, bo zarwie się też pod nami. Podajmy ofierze gałąź, kurtkę, cokolwiek, dzięki czemu wciągnie się na krawędź lodu.

22.02.2021 22:05
Źródło: Radio PiK

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / Tomasz Kaźmierski / Radio PiK
Komentarze

Strażacy radzą - jeśli lód zarwie się pod nami, nie wpadajmy w panikę, starajmy się zachować spokój - chodzi o to, by oszczędzać siły na wydostanie się z wody. Jeśli to możliwe, zdejmijmy buty, zrzucimy wtedy kilka zbędnych kilogramów. Jeśli wydostaniemy się z wody, nie wstawajmy, tylko powoli przeczołgajmy się w bezpieczne miejsce i - jeśli jest taka możliwość - szybko przebierzmy się w pożyczone suche ubranie.

Jak czytamy na stronach straży pożarnej, nie podawajmy uratowanemu alkoholu -wychłodzi się wówczas jeszcze bardziej. - Można podać cukierki, czekoladę, coś ciepłego do picia - radzą strażacy. - Lód szary lub sniegolód może mieć niższą wytrzymałość - nawet o 50 procent - w stosunku do lodu czarnego. Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.