Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO PIK. Historyczny rejs Wisłą. Towar na eksport załadowany. Kierunek: Gdańsk

Barka z towarami dla kujawsko-pomorskich firm została rozładowana na nabrzeżu w Chełmnie. Przypłynęła z Gdańska ze 150 tonowym ładunkiem. Jeszcze dziś (08.04.) wyruszy w drogę powrotną - równie mocno obładowana.

08.04.2021 14:02
Źródło: Radio PiK

image Historyczny transport towaru drogą wodną w regionie Fot. Marcin Doliński / Radio PiK
Komentarze

To pierwszy taki rejs, który promuje żeglugę śródlądową, czyli transport przyszłości. Właśnie podsumowano to historyczne dla regionu wydarzenie.

- Podróż wyglądała bardzo bezpiecznie - mówi Grzegorz Jakusiak, firma Van cargo, operator rejsu. - Szybciej niż zakładaliśmy, bez niespodzianek. Wisła jest rzeką z ogromnym potencjałem, szczególnie dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Po wyładunku, rozpoczął się załadunek pokładu barki.

- Za chwilę produkty wyprodukowane przez nasze firmy m.in. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych po raz pierwszy będą wysyłane z naszego regionu tą droga na eksport. To historyczna chwila - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa.

- W tych warunkach nie ma możliwości, byśmy dokonali takiego wzrostu transportu wodnego, jaki jest w Niemczech, ale możemy, poprzez zagospodarowanie, poprzez budowę kaskady dokonać pozytywnych zmian, także dla środowiska - ocenia hydrolog prof. Zbigniew Babiński.