Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OLSZTYN. Zatrzymano mężczyznę szpiegującego dla Rosji. Śledztwo prowadzi ABW w Olsztynie

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzanego o działanie na rzecz Federacji Rosyjskiej. Janusz N. usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw o charakterze szpiegowskim.

10.06.2021 14:00
Źródło: Radio Olsztyn

image Fot. / Radio Olsztyn
Komentarze

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że na polecenie osób powiązanych z rosyjskimi służbami specjalnymi Janusz N. kontaktował się z politykami polskimi i zagranicznymi i inspirował działania przeciwko interesom Polski.

Działania te wpisywały się w operacje dezinformacyjne przeciwko Polsce prowadzone na rzecz Federacji Rosyjskiej. Zgromadzony przy śledztwie materiał pozwolił wskazać, że Janusz N. powinien odpowiedzieć za współprace z rosyjskimi służbami specjalnymi.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymany prowadził działania szpiegowskie na rzecz Federacji Rosyjskiej, które nasilił po zatrzymaniu jego współpracownika. Janusz N. próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim, a swoją działalność prowadził na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów. Według prokuratury działania Janusza N. wpisywały się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej.

W zatrzymaniu mężczyzny uczestniczyli funkcjonariusze prowadzącego śledztwo w tej sprawie z olsztyńskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Białymstoku. Sąd zdecydował o zatrzymaniu Janusza N. w areszcie na 3 miesiące. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi kara do 10 lat więzienia.