Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OLSZTYN. Grzyby w lasach Warmii i Mazur. Rekordowy borowik waży 1,5 kilograma

W lasach regionu pojawiły się grzyby. Rekordowy okaz znaleziono na Wysoczyźnie Elbląskiej.

30.06.2020 12:54
Źródło: Radio Olsztyn

image Fot. / Radio Olsztyn

Trudno było nie zauważyć ważącego 1,5 kilograma prawdziwka. Grzyba znalazł trenujący w okolicach Młynar Krzysztof Banach, zawodnik Elbląskiego Klubu Orienteeringu GRYF. Okaz był co prawda lekko podgryziony przez ślimaki, ale okazał się wystarczający na sytą kolację.

Orientacja w w terenie podczas zbierania grzybów jest bardzo ważna. Elbląskie lasy są bogate w runo leśne, ale i niełatwe dla amatorów prawdziwków czy koźlaków.

- Wszyscy wiedzą, że najlepiej zbieranie grzybów idzie wytrawnym grzybiarzom, którzy mają swoje miejsca - podkreśla Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

W elbląskich lasach nie jest to łatwe, bo są one ukryte w liściach, w krzewinkach i gęstym poszyciu. Gdy znajdzie się już sposób na poruszanie w leśnym gąszczu, nagrodą są okazałe grzyby, których w lasach Wysoczyzny Elbląskiej nie brakuje.

Przy okazji leśnicy przypominają o tym by do lasu odpowiednio się ubrać, co może uchronić przed kleszczami, osami czy innymi owadami i pajęczakami. Trzeba mieć przy sobie coś do jedzenia oraz wodę do picia. Ważny jest też naładowany telefon komórkowy, który może uratować grzybiarza zagubionego w lesie.