Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OLSZTYN. Biblioteki w Giżycku, Piszu i Elblągu wypożyczają książki… przez telefon

Z powodu pandemii biblioteki zawiesiły swoją działalność. Wielu osobom brakuje jednak lektur do czytania i bibliotekarze szukają sposobów, by dotrzeć do czytelników.

21.11.2020 20:35
Źródło: Radio Olsztyn

image Fot. / Radio Olsztyn

Niektóre warszawskie wypożyczalnie dowożą książki do domów, a biblioteki w Giżycku i Piszu wypożyczają przez telefon. Zasada jest prosta, a wypożyczanie książek bezpieczne. Czytelnik dzwoni do biblioteki i zamawia wybrane publikacje. Bibliotekarz wyznacza konkretną godzinę odbioru książek. Przygotowuje wybrane pozycje i zostawia je na stoliku przed wejściem do placówki.

W bibliotece w Piszu można w ten sposób korzystać z wypożyczalni dla dorosłych oraz dla dzieci. W giżyckiej bibliotece dotyczy to tylko działu dla dzieci. W wypożyczalni dla dorosłych trwa bowiem inwentaryzacja księgozbioru.

Bibliotekarze przypominają również o możliwości korzystania z bezpłatnych bibliotek cyfrowych np. Biblioteki Narodowej POLONA.

- Również Biblioteka Elbląska wypożycza książki przez telefon. Placówka jest zamknięta, podobnie jak inne placówki kultury. Ale bibliotekarze są na miejscu – wyjaśnia Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. Książki można zamówić przez katalog online lub telefonicznie.

Czytelnik po potwierdzeniu zamówienia powinien skontaktować się ze swoją biblioteką, żeby umówić się na odbiór. Odbywa się to miejscu bezpiecznym, zwykle jest ono przy wejściu.

Niestety, nie można zwrócić wypożyczonych wcześniej książek. Należy je przechować do czasu, kiedy biblioteki przywrócą normalne działanie. Sytuacja ta dotyczy siedziby głównej Biblioteki Elbląskiej i wszystkich jej filii.