Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OLSZTYN. Archeolodzy po raz kolejny szukają pozostałości elbląskiego zamku. Do badań posłuży specjalny dron

Archeolodzy wrócili po roku do poszukiwań pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu. To wciąż pierwszy etap prac prowadzonych w terenie na obszarze dawnego kompleksu zamkowego.

13.10.2021 17:55
Źródło: Radio Olsztyn

image Fot. / Radio Olsztyn
Komentarze

Naukowcy sprawdzili 14 tys. metrów kwadratowych przy pomocy georadaru, fotogrametrii, czyli drona z kamerą i aparatem 4K, skanowania multispektralnego oraz pomiarów geodezyjnych. To nieinwazyjna i najszybsza metoda badań, podzielona na trzy etapy - wyjaśnia geofizyk archeologiczny profesor Fabian Welc.\

- Pierwszy to geofizyka, potem potwierdzenie np. przy pomocy odwiertów czy badań archeologicznych, a na koniec odsłanianie murów i przygotowywanie do zwiedzania - mówi. 

Aktualnie trwają wiercenia i pobierane są próbki do dalszych analiz. Prace są w miejscach, które wyznaczyły wcześniejsze badania historyków jako lokalizację zamku, który nie istnieje od ponad 500 lat.

- Elbląski zamek był wzorem, na podstawie którego budowano inne zamki w państwie krzyżackim, także tego w Malborku. Jest ciągle szansa, żeby go w części odkryć, zbadać, zobaczyć, jak on wyglądał - przypomina dr Mirosław Marcinkowski, archeolog z muzeum w Elblągu.

Prace są dofinansowane przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Drugi i ostatni etap badań nieinwazyjnych zaplanowano na przyszły rok.