Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO ŁÓDŹ. Oszukiwał niczym serialowy „Tulipan”. Odpowie za to przed sądem

Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego zatrzymali mężczyznę, który oszukiwał niczym serialowy „Tulipan”. 31-latek nawiązywał bliskie relacje z kobietami, które nakłaniał do zakładania kont bankowych oraz firm. W rezultacie wykorzystywał je do oszustw w internecie.

22.11.2020 17:30
Źródło: Radio Łódź

image Fot. / Policja

Mężczyzna usłyszał pięć zarzutów za oszustwa internetowe oraz próbę wyłudzenia ponad 180 tys. zł. Grozi mu kara  8 lat pozbawienia wolności. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Tomaszowscy policjanci prowadząc dwa niezależne postępowania dotyczące oszustw internetowych ustalili, że mają one wspólny mianownik - kobiety, które współpracowały z nowo poznanym mężczyzną. Dopatrując się podobnego sposobu działania sprawcy opisanego przez pokrzywdzone, policjanci nabrali podejrzeń, że mimo różnych danych osobowych może chodzić o tę samą osobę. Ich działania skupiły się na ustaleniu aktualnego miejsca pobytu mężczyzny.

16 listopada 2020 roku mundurowi zatrzymali wytypowanego 31-latka na terenie Tomaszowa. Po ustaleniu i potwierdzeniu danych, przedstawiono mu zarzuty oszustwa internetowego polegającego na prowadzeniu sklepów internetowych, gdzie przyjmował wpłaty za sprzęt elektroniczny, którego nie posiadał i nie przesyłał do kontrahentów.

Ponadto przedstawiono mu zarzut usiłowania oszustwa polegającego na próbie wyłudzenia od jednej z warszawskich spółek kwoty ponad 180 tys. złotych za fikcyjne transakcje.

Policjanci prowadzący sprawę ustalili, że mężczyzna bardzo często zmieniał miejsce swojego pobytu, podróżując po terenie całego kraju. Poznane osoby wprowadzał w błąd co do swoich personaliów. Każdorazowo do popełnienia przestępstwa wykorzystywał ten sam mechanizm polegający na nawiązaniu bliskich relacji z kobietami, które prowadziły działalność gospodarczą lub które dawały się nakłonić na jej otwarcie. Obiecując wspólną "sielankową" przyszłość namawiał je do udostępnienia kont bankowych, które z kolei wykorzystywał do przyjmowania przelewów za transakcje, z których finalnie się nie wywiązywał.

Funkcjonariusze przekonują, że sprawa ma charakter rozwojowy, a prowadzący połączone postępowanie zabezpieczają kolejne dowody świadczące o tym, że zatrzymany 31-latek może mieć na swoim koncie o wiele więcej przestępstw, których dopuścił się pod fałszywymi personaliami. Dotychczas zebrany przez policjantów w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do zawnioskowania przez prokuratora o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do tego wniosku. 31-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.