Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO ŁÓDŹ. 150 tys. zł na testy na koronawirusa dla bezdomnych. Finał zbiórki Caritas Archidiecezji Łódzkiej

785 osób wpłaciło w sumie 150 tys. zł na testy, dzięki którym będzie można wykryć koronawirusa u osób bezdomnych. Akcję zainicjował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

22.11.2020 19:30
Źródło: Radio Łódź

image Na zdjęciu: arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki Fot. / Radio Łódź

- Chcę najpierw podziękować wszystkim, a jest takich osób 785, którzy złożyli się na testy dla naszych sióstr i braci bezdomnych, by mogli w sposób bezpieczny otrzymać schronienie w którymś z naszych domów, które prowadzi Stowarzyszenie Brata Alberta i Siostry Kalkutki – powiedział abp Grzegorz Ryś, na zakończenie mszy świętej transmitowanej z kaplicy domowej, w sobotę, 21 listopada 2020 roku. - Zebraliśmy prawie 150 tysięcy złotych i myślę, że to jest ten moment, w którym należy zamknąć tę zbiórkę. Gdyby się okazało, że ten fundusz się wyczerpie, to pewnie się jeszcze wtedy odezwiemy.

Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział także, że dwa łódzkie szpitale zgłosiły się z ofertą, że mogą takie testy przeprowadzać nieco taniej. - Bardzo dziękujemy za tę wspólnotę budowaną wokół konkretnego dobra – dodał metropolita łódzki.

O zbiórkę funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował tydzień temu, na zakończenie mszy świętej z okazji Światowego Dnia Ubogich.

- Dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności zima jest szczególnie trudnym czasem - wyjaśnia rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski. - Część spośród osób bezdomnych szuka możliwości spędzenia tego czasu w schronisku da bezdomnych. W czasie pandemii koronawirusa, zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa, na przyjęcie do schroniska mogą liczyć osoby, które mają negatywny wynik testu na COVID-19. Niestety, za test trzeba zapłacić. Osoby, które wykonają test, czas oczekiwania na wyniki spędzą w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Drzewocinach. Transport osób ubogich zorganizują mężczyźni przygotowujący się do posługi diakonatu stałego.