Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO DLA CIEBIE. Mazowszanie jeżdżą na czerwonym świetle. ITD podliczyło fotoradary

W maju system fotoradarowy CANARD Inspekcji Transportu Drogowego zarejestrował prawie 138 tys. naruszeń, z czego ponad 135 tys. dotyczyło przekroczenia prędkości – poinformował rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak. Polacy często przejeżdżają też na czerwonym świetle – tu niechlubnymi rekordzistami są mieszkańcy Mazowsza.

11.06.2021 18:27
Źródło: Radio dla Ciebie

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Monika Niżniak przekazała dane dotyczące liczby naruszeń zarejestrowanych przez system fotoradarowy CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – red.) w maju 2021 r. w porównaniu do 2020 roku. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu fotoradary zarejestrowały 137,9 tys. naruszeń.

- W analogicznym okresie w 2020 roku tych naruszeń urządzenia zarejestrowały 140,3 tys. - poinformowała rzeczniczka GITD dodając, że jest to spadek ok. 2,4 tys. wykroczeń.

Przekazała, że 135,2 tys. naruszeń w maju 2021 roku dotyczyło przekroczenia prędkości, natomiast 2,7 tys. dotyczyło niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Podkreśliła również, że najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar ustawiony na drodze krajowej 10 w Solcu Kujawskim – ok. 800 naruszeń. Natomiast najwięcej przejazdów na czerwonym świetle zarejestrował fotoradar na al. Krakowskiej w Mrokowie w województwie mazowieckim – około 700 naruszeń. Z kolei na autostradzie A1, w kierunku na Kamieńsk tylko w maju odcinkowy pomiar prędkości zarejestrował 20 tys. naruszeń.

- Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 25 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Trzeciego maja fotoradar na autostradzie A1 w kierunku Tuszyna zarejestrował mitsubishi, którego kierowca przekroczył prędkość o 64 km/h w obszarze niezabudowanym jadąc 134 km/h przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h - podała. Dodała, że kierowcy został wystawiony mandat w kwocie 500 zł i dostał on także 10 punktów karnych.

Zaapelowała także do kierowców o rozsądek, o przewidywanie skutków swoich decyzji.

– Stosujmy się do ograniczeń prędkości, zwolnijmy, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, szanujmy innych uczestników ruchu drogowego – powiedziała.