Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO BIAŁYSTOK. Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu

Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.

07.04.2021 20:30
Źródło: Radio Białystok

image Sergiusz Jakuszewicz, Sandra Mordasewicz, Mateusz Kraśnicki - uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik Fot. Paweł Jankowski / Politechnika Białostocka
Komentarze

Jak mówią uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, zaniepokoiło ich, że powietrze w ich okolicy jest złej jakości.

- Zauważyliśmy, że powietrze w Białymstoku jest zanieczyszczone. W naszej okolicy jest dużo domków jednorodzinnych. Wydobywający się z kominów dym jest często bardzo czarny. To bardzo nas zaniepokoiło - wyjaśnia uczennica II klasy Sandra Mordasewicz.

Młodzi konstruktorzy wykonują już pierwsze pomiary.

- Nasz robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do internetu. Każdy może sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze na przykład w jego okolicy - tłumaczy uczeń II klasy Sergiusz Jakuszewicz.

Kolega Sandry i Sergiusza - Mateusz Kraśnicki podkreśla, że najbardziej zanieczyszczone powietrze w Białymstoku jest na osiedlach domków jednorodzinnych.

- Choćby w pobliżu ulic Kopernika i Młynowej są stare domki jednorodzinne. Można tam czasem poczuć, że "coś" wisi w powietrzu. Pojawia się drapanie w gardle, łzawienie z oczu. W naszym kraju jest problem z pyłami zawieszonymi - przekonuje Mateusz.

Opiekunem projektu jest nauczyciel fizyki i robotyki Grzegorz Nowik. W jego ocenie łazik nie zlikwiduje smogu, ale może zwrócić uwagę na problem.

- Na łaziku jest kod QR, który można zeskanować. Gdy uczniowie będą na ulicach robić pomiary w Białymstoku, to zainteresuje przechodniów i będą mogły zeskanować kod. Dzięki temu trafią na stronę internetową z pomiarami, a także informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza - opisuje nauczyciel.

Wyniki pomiarów wykonanych przez łazik uczniów Liceum Politechniki Białostockiej można sprawdzić na stronie ev-wozduch.pl.

Projekt doceniło Centrum Nauki Kopernik, firma Boeing, a także prezydent Białegostoku. Uczniowie dostali granty na rozwój wynalazku.

Smogowy łazik stworzony przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki BiałostockiejFot. Paweł Jankowski / Politechnika Białostocka