Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO BIAŁYSTOK. Strażnicy - wolontariusze będą pilnować sasanek rosnących w Biebrzańskim Parku Narodowym

Strażnicy sasanek mają pilnować tych kwiatów, które rosną na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To efekt aktów wandalizmu, do których dochodziło w ciągu ostatnich kilku dni przy Carskiej Drodze.

04.05.2021 13:30
Źródło: Radio Białystok

image Fot. / Radio Białystok
Komentarze

Jak mówi pracująca w Parku Magdalena Marczakiewicz, ktoś sasanki wykopał z korzeniami.

- Została wykopana najdorodniejsza kępa sasanki otwartej licząca około szesnastu pędów kwitnących. Sasanka otwarta jest gatunkiem ściśle chronionym prawem krajowym, a także unijnym. Obecne uszkodzenie, wykopanie gatunku najprawdopodobniej spowoduje, że nie będziemy mogli już go obserwować. Poza tym jest to także ubytek nasion, z których mogłyby wyrosnąć kolejne pokolenia tych sasanek - wyjaśnia Magdalena Marczakiewicz.

Pracownicy Parku nie są w stanie pilnować wszystkich miejsc, w których rosną sasanki. Dlatego o pomoc chcą poprosić wolontariuszy.

- Będziemy chcieli organizować społecznych strażników - wolontariuszy. Powołamy patrole strażników sasanek, którzy będą obserwowali, czy nikt nie chce ich wykopać. Będziemy także starali się o zainstalowanie kamer w tych miejscach. Pewnie nie będzie możliwe, żeby wszędzie te kamery zainstalować, więc pomogą nam w tym wolontariusze - dodaje Magdalena Marczakiewicz.

W tym roku sasanki przestają już kwitnąć, ale tych, które jeszcze zostały, pilnują już pierwsi wolontariusze. Przy Carskiej Drodze można spotkać strażników, którzy nad Biebrzę przyjechali z Francji.