Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Quady - narastający problem w świętokrzyskich lasach

Kierowcy motocykli i quadów, jeżdżący po leśnych szlakach wciąż są zmorą turystów i spacerowiczów. W ostatnim czasie policjanci oraz leśnicy dostają coraz więcej sygnałów o niebezpiecznych rajdach.

Autor: Karol Żak

13.06.2020 10:10

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przyznaje, że wiosna jest czasem, w którym to zjawisko się nasila.

- Reagujemy na zgłoszenia, które do nas docierają. Sami również wychodzimy z inicjatywą, współpracujemy w tym zakresie ze strażnikami leśnymi. Te łączone patrole mają za zdanie przeciwdziałać takim procederom - mówi.

Maciej Ślusarczyk dodaje, że coraz więcej miłośników takich rajdów udaje się zatrzymać. Przypomina, że osoba jeżdżąca motocyklem lub quadem po lesie, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, grozi jej grzywna do 5 tys. zł.

Paweł Kosin, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce zaznacza, że kierowcy szalejący po lesie niszczą ściółkę, stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów i straszą zwierzęta.

- Warczące silniki, które celowo są podkręcane po to, żeby były głośniejsze, powodują mnóstwo hałasu w lesie. Przez to zwierzyna ucieka, przemieszcza się w miejsca, gdzie na co dzień normalnie by nie przebywała, np. w pobliże osad ludzkich - dodaje.

Ryszard Bracik, prezes KTM Novi Korona Kielce zaapelował do wszystkich miłośników motocykli, aby swoje pasje realizowali na specjalnych torach motocrossowych, których w regionie jest kilka. Wówczas mogą to robić bezpieczniej i zgodnie z prawem. Uważa jednak, że osoby jeżdżące po świętokrzyskich lasach, to głównie nie są mieszkańcy naszego regionu, ale przyjezdni.

- Dużo osób przyjeżdża busami z motocyklami z województw m.in. mazowieckiego czy małopolskiego. Oni udają się do lasów i jeżdżą po tych naszych pięknych Górach Świętokrzyskich - mówi. 

W województwie świętokrzyskim tory motocrossowe znajdują się między innymi w Kowali, Dębskiej Woli i Chełmcach. Są to profesjonalnie przygotowane trasy o różnym stopniu trudności. Ich zaletą jest wyposażenie w apteczkę do udzielenia pierwszej pomocy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja Kowala KTM Novi Dębska Wola Chełmce Nadleśnictwo Daleszyce RK Kielce Ryszard Bracik quad Maciej Ślusarczyk Paweł Kosin
other news

Podobne wiadomości

Nielegalni jeźdźcy pojawili się w świętokrzyskich lasach

Nielegalni jeźdźcy pojawili się w świętokrzyskich lasach

Punkty Widzenia: lasy bez motocykli i quadów

Punkty Widzenia: lasy bez motocykli i quadów

Motocyklem i quadem po torze, nie po lesie. Policja apeluje i zapowiada kontrole [FILM]

Motocyklem i quadem po torze, nie po lesie. Policja apeluje i zapowiada kontrole [FILM]

PW: Amatorzy quadów i motocykli terenowych niszczą przyrodę

PW: Amatorzy quadów i motocykli terenowych niszczą przyrodę