Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

W bazylice katedralnej w Sandomierzu wypełnionej publicznością rozpoczął się dzisiaj II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

05.07.2020 21:55

image 05.07.2020 Sandomierz. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Koncert nosił tytuł „W 80 minut dookoła świata”. W repertuarze znalazły się m.in. utwory Ludwika van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Edwarda Griega, Modesta Musorgskiego i Wojciecha Kilara. Zgodnie z tytułem koncertu publiczność miała okazję odbyć duchową podróż po różnych zakątkach kuli ziemskiej.

Magdalena Kusztal, organizatorka festiwalu i założycielka Fundacji im. Edwarda Kusztala powiedziała, że zależy jej na promowaniu sztuki uwzględniając jej różne dziedziny. Sandomierz ze swoim bogactwem historycznym i religijnym doskonale wpisuje się w ten nurt. Wymieniła jeden z ciekawszych zabytków Sandomierza, czyli Ucho Igielne, którego nazwa kojarzy się zarówno ze słuchaniem, jak i z przypowieścią biblijną oraz z ostatnią powieścią Wiesława Myśliwskiego, pochodzącego z okolic Sandomierza .

Wśród uczestników koncertu był m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który powiedział, że kultura zawsze idzie w parze z wiarą. Takie wydarzenia jak Festiwal Muzyki Sakralnej wpisują się w to dzieło.

- Wiara musi być w harmonii z kulturą, żeby była mocna i żywa. Utwory kompozytorów też biorą się z inspiracji religijnej i na pewno mogą sprzyjać umacnianiu relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Samo piękno - jak mówi Paul Evdokimov - może doprowadzić człowieka do Chrystusa - dodał hierarcha.

Dyrygent Anna Duczmal-Mróz powiedziała Radiu Kielce, że ludzie bardzo potrzebują teraz kultury, sztuki i muzyki, dlatego organizowanie takich wydarzeń jak np. festiwale jest tym bardziej cenne.

- Czas pandemii i konieczność pozostania w domach dowiódł, że publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych, dlatego dzisiaj była tak długa kolejka do katedry, aby posłuchać, dotknąć muzyki - stwierdziła Anna Duczmal-Mróz.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” znana jest nie tylko w Europie, ale i na świecie. Współpracuje z największymi rozgłośniami, dla których nagrywa koncerty, stale współpracuje z BBC.

Za tydzień koncert w ramach Letniego Festiwalu Sztuki Sakralnej „Ucho Igielne” odbędzie się w kościele św. Floriana w Koprzywnicy.

Galeria zdjęć Sandomierz. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” (05.07.2020) [Zdjęcia: 22]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz bp Krzysztof Nitkiewicz RK Sandomierz Magdalena Kusztal Bazylika Katedralna Ucho igielne
other news

Podobne wiadomości

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne

Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne" już od niedzieli. Wystąpią znakomici artyści

II edycja festiwalu „Ucho igielne” ze znakomitymi artystami

II edycja festiwalu „Ucho igielne” ze znakomitymi artystami