Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ptasia grypa nadal groźna. Trzy ogniska w Świętokrzyskiem

Trzy ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwie świętokrzyskim. Ptaki z zakażonych stref zostały poddane utylizacji. Świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii Tadeusz Kulkiewicz przestrzega, że zagrożenie cały czas istnieje.

Autor: Aneta Cielibała-Gil

10.05.2021 14:47

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / Pixabay
Komentarze

- Mieliśmy dwa większe ogniska zachorowań: na terenie powiatu ostrowieckiego i buskiego. To były przydomowe gospodarstwa, w których było po kilkadziesiąt kur. Obydwa zostały wygaszone - mówi.

Ponadto w powiecie jędrzejowskim odnotowano kontakt zakażonego bociana z drobiem. Padły bocian został przetransportowany do laboratorium w Puławach. Potwierdzono u niego wirusa grypy ptasiej H5N1. Wydane zostało rozporządzenie przez lekarza weterynarii o okręgu wysokiego ryzyka, który obejmuje obszar trzech kilometrów od miejsca znalezienia bociana, czyli od miejscowości Zagaje.

- Kobieta, która opiekowała się chorym bocianem miała 20 kur, które ze względu na kontakt z chorym ptakiem zostały poddane utylizacji - dodaje Tadeusz Kulkiewicz.

W związku z istniejącym zagrożeniem wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wydał rozporządzenie zakazujące obrotu, organizowania targów, pokazów, wystaw z udziałem ptaków i drobiu.

W całym kraju, tylko od 14 do 19 kwietnia, Państwowy Instytut Weterynaryjny stwierdził wystąpienie 25 nowych przypadków grypy ptaków: cztery ogniska zostały wykryte w województwie wielkopolskim, 13 ognisk - w mazowieckim, jedno w lubuskim, 4 w warmińsko-mazurskim i 3 w pomorskim.

Najgorsza sytuacja występuje w województwie mazowieckim, gdzie wybito prawie sześć milionów ptaków.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ptasia grypa RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Zbigniew Koniusz RK Końskie Tadeusz Kulkiewicz
other news

Podobne wiadomości

Ptasia grypa na terenie gminy Jędrzejów

Ptasia grypa na terenie gminy Jędrzejów

Ptasia grypa w gminie Busko-Zdrój opanowana?

Ptasia grypa w gminie Busko-Zdrój opanowana?

Ptasia grypa wciąż groźna. Obostrzenia w powiecie starachowickim

Ptasia grypa wciąż groźna. Obostrzenia w powiecie starachowickim