Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Psychiatrzy martwią się o nowy program

Sandomierscy lekarze z Centrum Zdrowia Psychicznego są pełni obaw o przyszłość ministerialnego programu pilotażowego, dotyczącego reformy leczenia.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

14.10.2020 15:18

image 14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na zdjęciu (od lewej): Monika Czerwonka - lekarz psychiatra, Renata Mirowska-Masternak -ordynator oddziału psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z ich inicjatywy, w starostwie powiatowym zorganizowane zostało spotkanie w tej sprawie. W Polsce funkcjonuje 31 Centrów Zdrowia Psychicznego, jedno z nich w Sandomierzu jako jedyne w województwie świętokrzyskim.

Jak mówi Renata Mirowska-Masternak, ordynator oddziału psychiatrii w szpitalu specjalistycznym, z powodu trudnej sytuacji budżetowej pojawiła się niepewność o kontynuację programu i jego finansowanie z ministerstwa zdrowia. Pilotaż kończy się w czerwcu przyszłego roku, trwa od dwóch lat, a do 2027 roku w każdym powiecie miało powstać Centrum Zdrowia Psychicznego.

14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia PsychicznegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Nowy model leczenia oparty jest na środowisku, podstawowym miejscem udzielania świadczeń jest dom pacjenta, poradnia i kluby pacjentów, a nie oddział stacjonarny. Z naszych doświadczeń wynika, że program pilotażowy pozwala na zajęcie się pacjentami w taki sposób, że nie wszyscy muszą trafić do szpitala. Będziemy optować za tym, aby program był kontynuowany, by nie robić kroku w tył, bo byłoby to ze szkodą dla społeczeństwa – dodała ordynator.

Podkreśliła, że zależy jej na wsparciu społeczeństwa w sprawie utrzymania programu pilotażowego dlatego przygotowana została petycja pod którą każdy może się podpisać. Jest ona dostępna m.in. na stronie internetowej szpitala w Sandomierzu i starostwa powiatowego.

Starosta Marcin Piwnik zapewnia, że zarząd powiatu i radni wesprą działania lekarzy.

- Nie ukrywajmy, dzisiejszy czas jest specyficzny, życie w pędzie powoduje, że pacjentów psychiatrycznych jest bardzo dużo. Będziemy się starać o to, aby to centrum nadal mogło w tej postaci działać - stwierdził starosta.

14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu, Monika Czerwonka -lekarz psychiatra, Renata Mirowska-Masternak - ordynator oddziału psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przy budynku Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu powstaje nowy pawilon dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Będą tam przestronne sale z łazienkami, pokoje do psychoterapii, duży oddział dzienny, poradnia zdrowia psychicznego z gabinetami dla lekarzy oraz kawiarnia, która będzie prowadzona przed byłych pacjentów.

Rocznie z usług medycznych sandomierskiej psychiatrii korzysta około tysiąca osób.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Marcin Piwnik starosta sandomierski Szpital Specjalistyczny Sandomierz Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego
other news

Podobne wiadomości

Platanowa aleja na setny jubileusz sandomierskiej szkoły

Platanowa aleja na setny jubileusz sandomierskiej szkoły

Od jutra modernizacja drogi krajowej nr 77 na odcinku Milczany - Sandomierz

Od jutra modernizacja drogi krajowej nr 77 na odcinku Milczany - Sandomierz

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały

Sandomierz na liście UNESCO w 2023 roku? Piotr Wawrzyk: lobbing jest stały

Sandomierz na liście UNESCO?

Sandomierz na liście UNESCO?