Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

„Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim” to tytuł wystawy, która powstaje w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Jej otwarcie zaplanowano na koniec kwietnia.

Autor: Dorota Klusek

05.04.2021 09:39

image „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim” - wystawa w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, której otwarcie zaplanowano na koniec kwietnia. Na zdjęciu: Henryk Sienkiewicz z malarzem Kazimierzem Pochwalskim Fot. / Muzeum Narodowe w Kielcach
Komentarze

Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, wyjaśnia, że ekspozycja opowiada o znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim, którzy odegrali ważną rolę w życiu pisarza.

- Ekspozycję tworzą obrazy, w tym także autoportrety malarzy, prace nawiązujące do twórczości Sienkiewicza. Na wystawie znajdą się również fotografie archiwalne, dokumenty i osobiste pamiątki pisarza - wyjaśnia.

Przedmioty te pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, a także z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Tatrzańskiego, Ossolineum, a także zbiorów prywatnych.

Wystawa pokazuje nie tylko relacje, ale też istotne momenty z życia Henryka Sienkiewicza. Ze zgromadzonych materiałów wynika na przykład, że ze Stanisławem Witkiewiczem łączyła go szorstka przyjaźń, która jednak przetrwała lata. Z Henrykiem Siemiradzkim zbliżyła pisarza fascynacja antykiem. To on był przewodnikiem noblisty po Rzymie, pokazał mu między innymi kościółek „Quo vadis”. Natomiast Kazimierz Pochwalski został określony mianem „prawdziwego przyjaciela”. Malarz wykonał co najmniej siedem portretów Sienkiewicza.

Warto wspomnieć, że także sam laureat Nagrody Nobla malował. Obraz jego pędzla, zatytułowany „Wenecja” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim” zostanie otwarta 27 kwietnia i będzie ją można oglądać do 31 października.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Oblęgorek Muzeum Narodowe Henryk Sienkiewicz RK Kielce