Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przegląd obrzędowy w Suchedniowie

Dziesięć wiejskich obrzędów i tyle samo Godek Świętokrzyskich oraz kulinaria i rękodzieło złożyły się na Przegląd Obrzędów Wiejskich, który odbył się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica.

Autor: Anna Głąb

12.09.2020 21:21

image 12.09.2020. Suchedniów, Przegląd Obrzędów Wiejskich i prezentacja rękodzieła Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wśród zaprezentowanych obrzędów były m.in. dożynki, pranie, prządki i rozmowy przy studni- informuje organizatorka wydarzenia Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.

Godki Świętokrzyskie, to z kolei możliwość zaprezentowania gwary regionalnej. Szymon Płusa ze Skarżyska Kościelnego przygotował wypowiedź o tym, jak do panny posłano swatów. Wszystkie teksty zostały napisane współcześnie i są opowieściami z życia codziennego autorów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie potrawy o przynajmniej 50-letniej tradycji. Jak wynikało z opisów dań- część z nich jest przynajmniej dwa razy starsza. To potrawy gotowane jeszcze przed wojną przez prababcie czy sąsiadki, a ich receptury przetrwały do dziś.

- Do ich przygotowania potrzebne są proste produkty: mąka, ziemniaki, cebula, nabiał czy grzyby - podkreśla Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.

Podczas obrad jury miało okazję spróbowania każdej z potraw. Zdaniem Stanisława Cygana- szczególnie wartościowe są różne potrawy z ziemniaków.

- To różnego rodzaju porki, zwane także psiochą lub prażochą. Wymagały pracy, ale smak jest wart zachodu - zaznaczył.

Spróbować można było także potraw mało znanych, nawet w naszym regionie. Świętokrzyskie Tkaczki przygotowały smarzochę, czyli zupę z grzybami, ale zabielaną mlekiem. Dodatkowo swoje prace wystawiali rzemieślnicy, którzy zaprezentowali m.in. rzeźbę, ceramikę, szydełkowanie, ozdoby ze sznurka i bibuły czy pokaz przędzenia lnu.

Konkurs został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Skarżysku.

Galeria zdjęć Suchedniów, Przegląd Obrzędów Wiejskich i prezentacja rękodzieła (12.09.2020) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Suchedniów RK Starachowice Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”
other news

Podobne wiadomości

Suchedniowska

Suchedniowska "Kuźnica" z ministerialnym wsparciem