Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przeciążone serwery przyczyną wstrzymania naboru wniosków o dotacje

Świętokrzyscy przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość - nabór wniosków o dotacje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa będzie anulowany. Powodem są problemy techniczne systemu przyjmującego dokumenty.

Autor: Radosław Podsiadły , Daniel Lenart

28.07.2020 09:57

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa, dziś firmy mogły złożyć wnioski o pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy wypełniali wnioski wcześniej, w specjalnej aplikacji przygotowanej przez urząd marszałkowski. Dziś mieli tylko oficjalnie zatwierdzić złożenie dokumentu.

- System do złożenia wniosku aktywował się o godzinie 9 rano i przedsiębiorcy czekali przed swoimi komputerami odświeżając stronę, na której potwierdzali wysłanie dokumentu. Kliknięć było tak dużo, że system się zablokował - tłumaczy Renata Janik.

Obciążenie systemu było wcześniej testowane i wytrzymywał on nawet 5 tysięcy kliknięć na sekundę. Dziś rano tych kliknięć było znacznie więcej, bowiem ponad 12 tysięcy na sekundę. Jak tłumaczy Renata Janik pieniądze z tarczy antykryzysowej są rozdzielane na zasadzie kto pierwszy ten lepszy więc duża grupa przedsiębiorców chcąc zwiększyć swoje szansę klikała potwierdzenie złożenia wniosku na kilku komputerach.

- Zarząd województwa unieważni nabór. Kolejny zostanie ogłoszony w najbliższych dniach, po tym jak nasi informatycy potwierdzą, że system będzie w stanie wytrzymać kilkanaście tysięcy osób odświeżających stronę z potwierdzeniem złożenia wniosku - mówi wicemarszałek.

Renata Janik uspokaja, że wnioski nie przepadną, ale procedurę trzeba będzie powtórzyć. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych tymczasem zarejestrowane już wnioski opiewają na 390 milionów złotych. Wysokość dotacji, którą dostanie firma wyniesie od 23 535,33 zł do 164 747, 31 zł i zależna będzie od wielkości zatrudnienia na 1 lipca 2020 roku w przeliczeniu na pełne etaty.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie