Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Profesor Góźdź wspiera e-kwestę: pandemia minie, cmentarze zostaną

Tym razem nie do puszek wolontariuszy, ale na internetowe konto można wpłacać pieniądze na wsparcie renowacji nagrobków na kieleckich cmentarzach. Na portalu zrzutka.pl trwa e-kwesta na ten cel.

Autor: Michał Kita

29.10.2020 13:57

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zbiórkę od 28 lat organizuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, jednak w tym roku ze względu na pandemię koronawirsua nie można jej przeprowadzić tradycyjnie.

Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, uważa, że nawet jeśli w ten sposób uzbierana zostanie mniejsza kwota, to najważniejsze jest bezpieczeństwo wolontariuszy.

- Nie chcemy narażać na ewentualne problemy młodzieży szkolnej, która stanowi ponad 50 proc. uczestników kwesty, a także osób dorosłych, którzy w poprzednich latach chętnie angażowały się w zbieranie pieniędzy na renowację zabytków - dodaje.

Stanisław Szrek podkreśla, że zadowalającym efektem tegorocznej zbiórki byłaby możliwość wyremontowania kilkunastu zabytkowych nagrobków. Kwestę prowadzoną przez stowarzyszenie wesprze miasto, które przekaże na ten cel 51 tys. zł  

Pomysł zorganizowania internetowej kwesty w dobie pandemii COVID-19 chwali profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który od samego początku aktywnie wspiera zbiórkę.

- Idea, która trwa już tyle lat nie może upaść, nie może być przerwana. Uważam, że inicjatywa internetowej kwesty jest znakomita, wspieram ją całym sercem. Nowe czasy wymagają nowej formy działania. Pandemia minie, a nasze cmentarze pozostaną i musimy o nie dbać - dodaje.

W zbiórkę angażują się kieleccy radni. Jak mówi Marcin Stępniewski, z klubu Prawa i Sprawiedliwości, pandemia nie może przerwać tak cennego przedsięwzięcia, które od lat pozwala dbać o zabytki na kieleckich nekropoliach.

- Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego zebrało przez lata ponad mln. zł i odrestaurowało około 400 zabytkowych pomników. To olbrzymi wkład w kielecką historię i pamięć o zmarłych. Liczę na to, że kielczanie równie hojnie jak w latach poprzednich włączą się w tę akcję - dodaje.

Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce, podkreśla, że corocznie wraz z rodziną wspiera kwestę. W tym roku także, i mimo innej formuły zachęca znajomych i mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy.

- Mam nadzieję, że oprócz miasta i radnych, także mieszkańcy wsparli tę zbiórkę, tak aby pandemia nie odcisnęła dużego piętna na tej świetnej inicjatywnie - podkreśla.

W kwestę online włączył się także Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta, który podkreśla, że kielczan nie trzeba specjalnie zachęcać do tego, aby wspierali kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków.

- Trudno sobie wyobrazić, że osoby, które każdego roku od wielu lat wspierają kwestę nie zrobią tego i w tym roku. Musimy tylko rozpropagować informacje o tym gdzie znaleźć zbiórkę. Myślę, że mieszkańcy widząc efekty działań stowarzyszenia znów chętnie będą sięgać do swoich portfeli. Paradoksalnie ta pomoc w tym roku będzie jeszcze łatwiejsza, ponieważ wesprzeć kwestę można bez wychodzenia z domu - zachęca.

W sumie w ciągu 28 lat prowadzenia kwesty zebrano już ponad mln. zł dzięki czemu udało się odrestaurować ponad 400 cennych zabytkowych nagrobków.

E-kwesta potrwa do 8 listopada.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO kwesta Stanisław Góźdź Kamil Suchański RK Kielce Stanisław Szrek Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego Anna Kibortt Marcin Stępniewski
other news

Podobne wiadomości

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków już trwa

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków już trwa

Wszystkich Świętych ma być przeżyciem duchowym. Kuria apeluje: mniej zniczy i ozdób

Wszystkich Świętych ma być przeżyciem duchowym. Kuria apeluje: mniej zniczy i ozdób

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH [INFORMATOR]

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH [INFORMATOR]

Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków przenosi się z cmentarza do Internetu

Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków przenosi się z cmentarza do Internetu