Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Problemy polskiego rolnictwa rozwiązuje się w Końskich

- Wybory wygrywa się w Końskich i również problemy rolnictwa rozwiązuje się w powiecie koneckim - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz europejski ds. rolnictwa na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Końskich.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

22.08.2020 11:44 / Aktualizacja 22.08.2020 14:26

image 22.08.2020 Końskie. Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Piec - starosta konecki, Janusz Wojciechowski - komisarz europejski ds. rolnictwa Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Podczas spotkania podkreślał, że na przykładzie małych powiatów widać problemy rolnictwa w Polsce. To m.in. duże rozdrobnienie rolnictwa i małe rodzinne gospodarstwa, które nie mogą konkurować z przemysłem rolniczym i ogromnymi fermami.

Janusz Wojciechowski powiedział, że w najbliższej perspektywie Unii Europejskiej rząd chce wspierać i inwestować w tzw. zielony ład, co w praktyce oznacza pomoc mniejszym gospodarstwom, które są w stanie zapewnić żywność wyższej jakości niż duże, przemysłowe rolnictwo.

22.08.2020 Końskie. Wizyta Janusza Wojciechowskiego - komisarza europejskiego ds. rolnictwa. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń i poseł Agata WojtyszekFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

- Jeżeli mamy mieć rolnictwo, które będzie wyglądało tak, że na wielkich fermach hodujących świnie, prosiaki sprowadzać będziemy z Danii, paszę z Ameryki, robotników z Ukrainy a rynków zbytu trzeba szukać w Chinach, to nie zbudujemy ani bezpieczeństwa żywnościowego, ani bezpiecznej przyszłości - zaznaczył.

22.08.2020 Końskie. Wizyta Janusza Wojciechowskiego - komisarza europejskiego ds. rolnictwa. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, poseł Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof SłońFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Komisarz ds. rolnictwa przyznał, że duże znaczenie ma też podniesienie bezpieczeństwa ekonomicznego w rolnictwie. Jedną z propozycji jest utworzenie funduszu gwarancyjnego na wypadek katastrofy żywiołowej czy chorób, co spowoduje, że produkcja rolna nie będzie obciążona tak wieloma ryzykami.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rolnictwo Janusz Wojciechowski RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Jan Krzysztof Ardanowski: polskie rolnictwo powinno być silnie zakorzenione w tradycji

Jan Krzysztof Ardanowski: polskie rolnictwo powinno być silnie zakorzenione w tradycji

Wicepremier Szydło: rolnictwo priorytetem dla rządu

Wicepremier Szydło: rolnictwo priorytetem dla rządu

Minister Ardanowski: jestem rolnikiem i chcę rolnictwo zmienić [ROZMOWA]

Minister Ardanowski: jestem rolnikiem i chcę rolnictwo zmienić [ROZMOWA]

Anna Krupka: teraz przyszła kolej na polskie rolnictwo

Anna Krupka: teraz przyszła kolej na polskie rolnictwo