Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prezydent Wenta chce referendum i żali się na radnych [OŚWIADCZENIE]

Prezydent Kielc Bogdan Wenta chce referendum w sprawie swojego odwołania. Dziś zwołał konferencję prasową, podczas której stwierdził, że jest gotów poddać się ocenie kielczan.

Autor: Michał Kita

20.08.2020 11:12

image 20,08.2020 Kielce. Prezydent miasta Bogdan Wenta Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W swoim oświadczeniu nie odniósł się w żaden sposób do licznych zarzutów przedstawianych przez radnych przed głosowaniem w sprawie udzielenia wotum zaufania prezydentowi.

Bogdan Wenta żalił się na radnych, którzy dwukrotnie w trakcie jego kadencji nie udzielili mu wotum zaufania. Usiłował sprowadzić też ich decyzję do motywów politycznych i niespełnionych ambicji.

- Radni naciskają na przeprowadzenie referendum, oceniając je jako naturalną konsekwencję braku zaufania. Jeśli ktoś z radnych pomyślał, że przestraszę się oceny kielczan, to jest w dużym błędzie i nie zna zupełnie mojego charakteru. Nie boję się rywalizacji – dodaje.

Prezydent Kielc zarzucił radnym, że od głosowania w sprawie wotum zaufania minął już ponad miesiąc, a decyzja w sprawie referendum jeszcze nie zapadła. Tymczasem czas, w którym rada miasta może podjąć decyzję, nie jest ograniczony.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA KIELC BOGDANA WENTY

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Kielc

16 lipca, na tej sali kieleccy radni podejmowali decyzję w sprawie udzielenia mi wotum zaufania. Usłyszałem wówczas wiele głosów wsparcia od mieszkańców, także wielu radnych pozytywnie wypowiadało się o efektach pracy wykonywanej przeze mnie i przez moich współpracowników.
Wynik tego głosowania był jednak przewidywalny, zanim ta dyskusja się odbyła. Tak jak rok wcześniej, kiedy oceniano moją prezydenturę po zaledwie 18 dniach pracy, i kiedy nie otrzymałem wotum zaufania.
Sami Państwo możecie ocenić czy była to sprawiedliwa ocena. I wtedy w 2019 roku, i teraz przed ponad miesiącem. Ważne są przy tym intencje, które przyświecały większości radnym, ale ważne są także konsekwencje ich decyzji.
Po zakończeniu sesji absolutoryjnej słyszałem od radnych wielokrotnie: Prezydent dostał od Rady dwie żółte kartki i powinien zejść z boiska.
Rozumiem sportowe metafory. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że znam się na świecie sportu lepiej niż jakakolwiek inna osoba w kieleckiej Radzie Miasta. I wiem coś, na co nie zwracają uwagi moi przeciwnicy. To nie oni są arbitrami w tej potyczce! I to nie oni przydzielają na boisku kartki. I to nie oni także mogą zdecydować czy Prezydent zejdzie przedwcześnie z boiska.
Prawdziwymi sędziami są w tej sprawie mieszkańcy Kielc. Ci wszyscy, którzy tak licznie poparli moją osobę w wyborach 2018 roku, a także Ci, którzy głosowali na mojego poprzednika.
I tak powstała umowa, i takie reguły wszyscy przyjęli, że kadencja trwa pięć lat i po takim czasie dokonana zostanie ocena mojej pracy. Radni chcą jednak czegoś innego, naciskając do przeprowadzenia referendum, które zresztą wprost nazywają „naturalną konsekwencją” braku zaufania.
Jeśli ktoś z radnych pomyślał, że przestraszę się oceny kielczan, pozostawał w dużym błędzie i kompletnie nie zna mojego charakteru. Nie boję się rywalizacji, wielokrotnie mierzyłem się ze sportowymi przeciwnikami, o teoretycznie silniejszym potencjale. I pamiętają Państwo dobrze, nigdy nie poddawałem się w staraniu o korzystny wynik, walcząc do ostatniej sekundy.
Niech kielczanie rozstrzygną, kto w tym sporze ma rację. Rada Miasta, która kieruje się politycznymi przesłankami i niespełnionymi ambicjami moich, jak się okazało „pseudo sojuszników”, którzy wykorzystali moje imię i nazwisko do otrzymania miejsc w Radzie, czy Prezydent.
Radnym spieszyło się w przydzielaniu mi żółtych kartek, ale gdy przychodzi do wyciągania z tego konsekwencji, chyba już zabrakło im odwagi.

Drodzy Mieszkańcy
Od głosowania w sprawie wotum zaufania minął już ponad miesiąc. I sprawa jakoś przycichła. Nie słyszę żadnych głosów o zwołaniu referendum. Ustawa o samorządzie gminnym jest jednoznaczna, po upływie 14 dni, radni powinni zdecydować czy przeprowadzone będzie głosowanie w sprawie odwołania prezydenta.
Ten czas minął 30 lipca, mijają kolejne tygodnie i nic się w tej sprawie nie dzieje? Zastanawiam się oczywiście dlaczego, i być może znam odpowiedź. Może radni przestraszyli się konsekwencji takiego głosowania. Jeżeli się powiedziało „A”, to teraz trzeba powiedzieć „B” – tak czynią ludzie honoru.

Drodzy Mieszkańcy
To referendum może zdecydować nie tylko o tym czy odwołany zostanie Prezydent. Ale także o tym czy w przypadku niepowodzenia tego zamysłu, odwołana zostanie cała Rada Miasta. Przepisy ustawy o referendum lokalnym stanowią wyraźnie, że w przypadku referendum zwołanego przez Radę Miasta w celu odwołania Prezydenta, jego niepowodzenie oznacza koniec jej pracy.
Żeby do takiego rozstrzygnięcia doszło potrzebna jest wysoka frekwencja. Ale kielczanie wiele razy, także w ostatnich miesiącach pokazywali, że potrafią licznie stawić się przy wyborczych urnach.
Apeluję więc do wszystkich Państwa. Najpierw do Pana Przewodniczącego. Proszę dłużej nie zwlekać i wyznaczyć termin sesji w sprawie referendum, potem do radnych podejmujących decyzję. Nie wahajcie się - zagłosujcie za referendum. A wreszcie do mieszkańców: weźcie w tym referendum udział i zdecydujcie, kto powinien zostać odwołany czy Rada czy Prezydent Bogdan Wenta.

Drodzy Mieszkańcy, Szanowni Państwo
Rządzenie miastem to wielka odpowiedzialność, ale nie da się tego dobrze robić w sytuacji permanentnego konfliktu. Sporu, który nie jest zrozumiały w żadnym miejscu poza Kielcami.
To nie ja parłem do referendum, ale skoro tak wielu radnym na nim zależało, niech odbędzie się jak najszybciej i niech oczyści sytuację w mieście. Tak, żebyśmy mogli skupić się na rozwiązywaniu prawdziwych problemów mieszkańców miasta.

Bogdan Wenta
Prezydent Kielc

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta Referendum Bogdan Wenta RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Prezydent Wenta zlekceważył jedną z najważniejszych rocznic w dziejach Polski?

Prezydent Wenta zlekceważył jedną z najważniejszych rocznic w dziejach Polski?

Będzie referendum? Radni studzą emocje

Będzie referendum? Radni studzą emocje

Prezydent Kielc bez wotum zaufania [KOMENTARZE]

Prezydent Kielc bez wotum zaufania [KOMENTARZE]

Wenta przed głosowaniem o zaufaniu sprzed półtora roku

Wenta przed głosowaniem o zaufaniu sprzed półtora roku