Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prace przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy idą zgodnie z planem

Czas epidemii nie wpłynął negatywnie na prace związane z modernizacją Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

Autor: Dorota Klusek

21.07.2020 18:53

image Wiślica. Prace ziemne Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę 2021 roku. Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku.

Jak podkreśla Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest placówka w Wiślicy, jest to duży projekt inwestycyjno-konserwatorski, wart ponad 26 mln zł.

- Projekt jest bardzo trudny przede wszystkim dlatego, że pracujemy na bardzo cennych, wręcz bezcennych zabytkach. Obejmuje modernizację, zabezpieczenie, prace remontowo-renowacyjne, ale także prace archeologiczne - wymienia.

Prowadzone działania pozwalają odkryć nowe, nieznane fakty.

- Na tym terenie były prowadzone badania archeologiczne przez wiele lat, począwszy od końcówki lat 50. XX wieku. Realizowało je szereg ośrodków naukowych, archeologicznych, ale były to badania cząstkowe. Teraz z wykorzystaniem najnowszego sprzętu: georadarów, sprzętu archeologicznego, no i oczywiście dzięki fizycznej pracy archeologów, odkrywamy rzeczy, o których nie mieliśmy świadomości, że istnieją - wyjaśnia Robert Kotowski.

Co to jest? Tym na razie muzealnicy nie chcą się chwalić. Natomiast nie jest zaskoczeniem, że badacze natrafili na ślady pochówków.

- Musimy pamiętać, że bazylika w Wiślicy jest posadzona na cmentarzyskach, z których najstarszy sięga czasów średniowiecza. To jest w tej chwili najbardziej absorbująca część pracy, ale nie spowalnia prac modernizacyjnych czy budowlanych - zauważa dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jak wyjaśnia Robert Kotowski, prace są prowadzone wielotorowo.

- W ich zakres wchodzi także przykrycie fragmentów kościoła świętego Mikołaja, czyli rekonstrukcja tak zwanego pawilonu architektonicznego. Będzie miał on formę nowoczesnej, przeszklonej bryły, by także z zewnątrz można było do niego zajrzeć. Natomiast cała bazylika będzie otoczona tunelem. Będzie to nie tylko atrakcja jeśli chodzi o znajdującą się w nim ekspozycję, ale przede wszystkim ma pełnić funkcje konserwatorskie. Ta technologia pozwala zapobiegać ciągłemu zawilgacaniu ścian - tłumaczy.

Wartość projektu o nazwie „Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego” wynosi ponad 26 mln zł.

- W istocie jest to budowa, ale projekt nazywa się modernizacja, ponieważ to muzeum było obecne na mapie kulturalnej województwa świętokrzyskiego od wielu lat, ale ulegało degradacji. Zarówno zabytki, jak i samo miejsce wymagało interwencji, ale tego działania władze lokalne nie były w stanie wziąć na siebie, stąd interwencja państwa polskiego i samorządu województwa w postaci naszej, Muzeum Narodowego, obecności – mówi dyrektor.

Na razie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Jeżeli chodzi o terminy, trzymamy się tych, które mamy. Myślę, że ten termin - druga połowa 2021 roku będzie utrzymany. Na razie szczęśliwie nic się nie wydarzyło w związku z sytuacją epidemiczną, więc jesteśmy dobrej myśli - tłumaczy.

W wyniku prac wokół bazyliki w Wiślicy powstanie tunel, który wraz z podziemiami, dzwonnicą i pawilonem archeologicznym zostanie połączony w jedną ścieżkę turystyczną. W ramach projektu zostanie też zaadaptowany budynek po byłym posterunku energetycznym PGE, w którym siedzibę będzie miało Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, a także znajdzie się tu przestrzeń konferencyjno-edukacyjna, a w przyszłości prezentowane będą również wystawy czasowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wiślica Muzeum Narodowe Robert Kotowski RK Kazimierza Wielka RK Kielce Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
other news

Podobne wiadomości

W gminie Wiślica powstaje przystań kajakowa

W gminie Wiślica powstaje przystań kajakowa

Wiślica ma swój hejnał

Wiślica ma swój hejnał