Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Praca w szpitalu zamiast praktyki wakacyjnej

Ministerstwo Zdrowia zachęca studentów kierunków medycznych do pomocy lekarzom walczącym z pandemią. Dzięki pracy w szpitalach młodzi ludzie mogą mieć zaliczone praktyki wakacyjne, a nawet część zajęć z roku akademickiego.

Autor: Daniel Lenart

07.04.2021 15:13

image 27.03.2021 Kielce. Szpital tymczasowy Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Profesor Dorota Kozieł, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że taka propozycja może przekonać część niezdecydowanych jeszcze żaków.

- Rekomendacja jest taka, by zaliczać praktyki wakacyjne i my to robimy. Studenci mogą mieć również zaliczone takie zajęcia kliniczne, które są do wyboru na szóstym roku kierunku lekarskiego. Jednak sama rekomendacja resortu zdrowia mówi też, by praca wykonywana w szpitalach odbywała się po zajęciach na uczelni, czyli popołudniami oraz w weekendy - tłumaczy profesor Dorota Kozieł.

Wprowadzając taki zapis, Ministerstwo Zdrowia chce, by wsparcie udzielane przez studentów szpitalom leczącym pacjentów z koronawirusem nie odbiło się negatywnie na kształceniu przyszłych kadr medycznych.

Już kilka miesięcy temu pierwsi studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zgłosili się do pracy w szpitalu tymczasowym utworzonym na terenie Targów Kielce. Wśród tej grupy jest Damian Zaręba, starosta VI roku kierunku lekarskiego. Jak mówił było ku temu kilka powodów.

- Przede wszystkim chęć niesienia pomocy i zdobywania doświadczenia w miejscu, które jest czymś nowym dla całej ochrony zdrowia. To pole walki. Dodatkowo mamy podpisane umowy i za naszą pracę w szpitalu tymczasowym będziemy dostawali wynagrodzenie, to też jest dodatkowa motywacja - mówi Damian Zaręba.

Jednocześnie dodaje, że studenci mają dużo uwag do apelu Ministerstwa Zdrowia, który w marcu, przedstawił również Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Prosił wówczas studentów kierunków medycznych o wsparcie lecznic na terenie województwa. Według Damiana Zaręby apel był zbyt mało konkretny i studenci nie wiedzieli co mieliby robić oraz gdzie musieliby pracować.

Mimo tych wątpliwości chęć wsparcia lekarzy i szpitali wyraziła duża grupa studentów UJK.

Jak mówi profesor Dorota Kozieł początkowo, na zaproszenie dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zgłosiło się ponad 60 osób, zarówno z studentów kierunku lekarskiego, jak i studentów pielęgniarstwa. Prawie 60 osób zgłosiło się także po niedawnym apelu wojewody świętokrzyskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK Wojewódzki Szpital Zespolony RK Kielce lekarze Zbigniew Koniusz koronawirus szpital tymczasowy
other news

Podobne wiadomości

Są chętni studenci do pracy w szpitalu tymczasowym

Są chętni studenci do pracy w szpitalu tymczasowym

Studenci do pomocy poszukiwani

Studenci do pomocy poszukiwani

Studenci będą pomagać lekarzom

Studenci będą pomagać lekarzom