Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy

Dziś po południu (g.16.00) na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

04.05.2021 08:30
Źródło: IAR

image Sejm Fot. / twitter.com/KancelariaSejmu
Komentarze

Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Rano (godz. 9.00) odbędzie się pierwsze czytanie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy na posiedzeniu połączonych komisji: finansów oraz spraw zagranicznych.

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 roku, w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Projekt nie ma jeszcze nadanego numeru druku. Jego treść została opublikowana na internetowych stronach Sejmu.

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 mld zł w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.