Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poroże jeleni gratką dla zbieraczy, ale zwierzęta mogą przez to zginąć

Poszukiwacze poroży mają teraz w lasach żniwa. To czas, gdy jelenie zrzucają swoją największą ozdobę. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zbieracze chcą przestrzegać zasad współżycia z naturą i celowo płoszą zwierzęta, żeby te w stresie szybciej pozbyły się poroża. Ma temu zapobiegać kontrolna akcja leśników.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

23.02.2021 11:16

image 23.02.2021. Barycz. Na zdjęciu: Kamil Kubicki - rzecznik Nadleśnictwa Barycz Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Zbieranie poroży jest legalne, ale coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których poszukiwacze gonią stada jeleni przez wiele kilometrów, doprowadzając do wycieńczenia zwierząt - opisuje rzecznik Nadleśnictwa Barycz - Kamil Kubicki.

- Dochodzi do tego, że poszukiwacze na quadach, motorach lub w wieloosobowej nagonce gonią zwierzynę. Ta ucieka, ociera się o drzewa i zrzuca poroże. Może to doprowadzić do wycieńczenia a nawet śmierci zwierząt - mówi leśnik.

Fot. Marek Owczarczak

Jak dodaje, pędzące stado jeleni gonionych przez ludzi stanowi też zagrożenie dla kierowców.

- Jeśli w sposób niekontrolowany grupa ludzi będzie przepędzała zwierzynę przez drogi publiczne, to w pewnym momencie na jezdnię może wypaść od kilku do kilkudziesięciu jeleni, co może spowodować katastrofę drogową - przestrzega.

Państwowa Straż Łowiecka i Policja chcą zapobiegać takim sytuacjom, dlatego rozpoczęły kontrole w miejscach, gdzie gromadzą się zwierzęta jeleniowate. Bezpośrednim powodem rozpoczęcia akcji była sytuacja z północy Polski. W okolicach Ińska, stado 30 jeleni zostało zagonione na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał, załamał się, co spowodowało utonięcie 18 zwierząt.

Poroże jest zrzucane co roku przez sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się go właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera poroża do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, ale za największe okazy płaci się nawet trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Populacja jeleni wynosi w Polsce około 200 tys. sztuk i jest prawdopodobnie najliczniejsza w historii. W województwie świętokrzyskim żyje około czterech tys. jeleni, najwięcej w lasach suchedniowskich.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja Nadleśnictwo straż łowiecka RK Końskie