Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poranek w RK: wiosenne porządki w Kielcach

Jak miasto wygląda po zimie, co jest do zrobienia, co już zrobiono? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w porannym programie.

Autor: Magdalena Sitek

08.04.2021 06:00
Źródło: PAP, IAR

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas: tel. 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest czwartek, 8 kwietnia, 98. dzień roku.

Do końca roku zostało 267 dni.

Wschód słońca w Kielcach: 05:59

Zachód słońca w Kielcach: 19:21

Dzień trwa 13 godzin i 21 minuti jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 2 minut.

Imieniny obchodzą: Dionizy, Julia, Radosław oraz Amancjusz, Apolinary, Asynkryt, August, Cezary, Cezaryna, Ema, Emma, January, Julian, Makaria, Maksyma, Perpet, Perpetuus, Walter

*****

Przysłowie na dziś:

„Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Romów

Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO

Dzień Miłośników Zoo

*****

CZWARTEK, 8 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:

BEBELNO I LUDYNIA: Dawny oddział Krzywdy dowodzony teraz przez Anderliniego został pod Bebelnem koło Włoszczowy zaatakowany przez szwadron dragonów i kilkudziesięciu Kozaków pod dowództwem kpt Czerkuninowa. Powstańcy ponieśli duże straty (ok 30 zabitych, rannych lub wziętych do niewoli). Około 20-osobowy oddział pod dowództwem wachmistrza Kamińskiego przedarł się do Ludyni (gmina Krasocin ), gdzie nastąpiło starcie z grupą kilkudziesięciu Kozaków. Powstańcy śmiałą szarżą nawet odrzucili wroga ale gdy otrzymał on posiłki z Włoszczowej, zostali zmuszeni do odwrotu. Zginęło kilku powstańców w tym wachmistrz Kamiński, który przy odwrocie zatarasował się w dworskim młynie.

1940 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

–SZAŁAS STARY: Niemcy przeprowadzili pacyfikację Szałasu Starego co było odwetem za pomoc dla oddzialu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. Spędzili do szkoły mężczyzn i rozstrzeliwali. Zamordowanych zostało 64 mężczyzn (wszyscy, których ujęto), cała wieś (50 zagród) spalona. Dziś na miejscu egzekucji stoi pomnik.

–ciąg dalszy pacyfikacji wiosek oskarżonych o pomoc dla oddziału „Hubala”. Akcja objęła miejscowości: Królewiec, Zaborowice Pieradła, Adamów i 12 dalszych wsi w trójkącie Mniów - Sielpia – Stąporków. Zabito 3 osoby (2 mężczyzn i 1 dziecko) sterroryzowano i spędzono 1.5-2 tys. mężczyzn do Smykowa, Pieradeł i Serbinowa, skąd wywieziono około 100, w tym 20 z Królewca, z tej liczby 20 rozstrzelano.

1943 r.

- LEWOSZÓW i SZÓSTAKI: funkcjonariusze Orpo z Końskich przeprowadzili „rajd” przez miejscowości: Lewoszów i Szóstaki. Zastrzelono 28 osób (11 mężczyzn, 8 kobiet, 9 dzieci), spalono 4 budynki.

1944 r.

- OCIESĘKI: placówka zrzutowa „Mirt” z Obwodu Kielce przyjęła  w nocy z 8 na 9 kwietnia zrzut lotniczy. Przyjęto 4 skoczków oraz sprzęt w 9 zasobnikach i 6 paczkach. Broń złożona w schronach została następnie skradziona przez Bataliony Chłopskie. Do odzyskania sprzętu wysłano oddział partyzancki „Wybranieccy”.

- BRZOZOWA: bastion zrzutowy „Palma” (wcześniejszy kryptonim „Kretowisko”) z Obwodu Sandomierz miał przyjąć zrzut lotniczy. Odbył się ona "na dziko" poza bastionem w okolicy wsi Pijary. Odebrali go żołnierze Batalionów Chłopskich, paląc snopki i w ten sposób ściągając pilota.

- zrzut przeznaczony dla placówki zrzutowej „Tulipan” koło Warzyna w Obwodzie Jędrzejów, przejęty koło wsi Załęze, 7 km na północny wschód od Koniecpola, Obwód Włoszczowa, przez oddział BCH.

*****

CZWARTEK, 8 KWIETNIA: W POLSCE

1525 r. – król Zygmunt I Stary i wielki mistrz Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski, który kończył formalnie tzw. wojnę pruską oraz ustanawiał sekularyzację pruskiej gałęzi zakonu i powołanie lennego księstwa Prus Książęcych.

1794 r.  – Insurekcja kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko mianował Bartosza Głowackiego chorążym regimentu grenadierów krakowskich w nagrodę za bohaterstwo wykazane w bitwie pod Racławicami.

1919 r. - założono Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

1940 r. – początek masowych egzekucji dokonanych przez Rosjan na polskich oficerach, policjantach, funkcjonariuszach Straży Granicznej i Służby Więziennej - jeńcach wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Strzałami w tył głowy zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje ponad 22 tysięcy jeńców.

1979 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego.

1986 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.

*****

CZWARTEK, 8 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Sąd Apelacyjny w Katowicach ogłosi dziś wyrok w sprawie trzech głównych oskarżonych w sprawie katastrofy w rudzkiej kopalni Halemba, gdzie w 2006 r. w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników. Był to jeden z najtragiczniejszych wypadków we współczesnym polskim górnictwie.

Do tragedii w Halembie doszło 21 listopada 2006 r. podczas likwidowania ściany wydobywczej 1030 m pod ziemią. Górnicy, którzy zginęli, mieli za zadanie wydobycie wartego miliony złotych sprzętu. Większość ofiar to pracownicy zewnętrznej firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła prace likwidacyjne.

Według prokuratury pracownicy byli w Halembie kierowani do prac mimo przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, w kopalni fałszowano też dokumentację i próbki pyłu węglowego - aby wykazać, że był on neutralizowany pyłem kamiennym. Obrona w trakcie procesu przekonywała, że to, co zdarzyło się w Halembie, było zdarzeniem losowym, niezależnym od ludzi.

# # #

Zmianami w procedurze składania i edytowania wniosków o unijne płatności bezpośrednie zajmie się Rada Ministrów. Projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie ma związek z aplikacją eWniosekPlus umożliwiającą ubieganie się o dopłaty. Od tego roku wszystkie dokumenty związane z płatnościami beneficjenci składają internetowo przez oprogramowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Propozycję nowelizacji pod obrady rządu przedłożyło ministerstwo rolnictwa. Zakłada się w niej, że rolnicy do końca maja będą mogli aktualizować swoje wnioski o dopłaty. Data dotyczy wyłącznie ewentualnej korekty dokumentów, bo te należy złożyć do 17 maja.

# # #

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy dziś o godzinie 9.30 zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu ubiegłego roku nie przychylił się do jej wniosku o areszt dla biznesmena Leszka Czarneckiego. Były właściciel Idea Banku jest jednym z podejrzanych w tak zwanej Aferze GetBack.

Prokuratura podejrzewa Leszka Czarneckiego między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów banku, którzy za pośrednictwem instytucji kupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack.

# # #

Przed sądem rejonowym w Gdyni ma rozpocząć się dziś proces syna Ryszarda Krauzego (biznesmen zgodził się na podanie danych osobowych). Prokuratura oskarżyła Aleksandra K., o atak na dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Do zajścia doszło w połowie października ubiegłego roku przed domem biznesmena. Dziennikarze relacjonowali akcję Centralnego Biura Antykorupcyjnego i zatrzymanie Ryszarda Krauzego. Wówczas - jak twierdzą śledczy - oskarżony wybiegł z posesji na ulicę i pobił operatora TVP, a dziennikarza szarpał.

W śledztwie Aleksander K., przyznał się jedynie do zaatakowania operatora kamery TVP. Swoje zachowanie tłumaczył zdenerwowaniem z powodu zatrzymania ojca. Mężczyźnie grożą 3 lata więzienia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Aktualności Dnia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Poranek w RK: czy dbamy o swoje zdrowie? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: czy dbamy o swoje zdrowie? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: co zrobić z jedzeniem, które zostało nam ze świąt?

Poranek w RK: co zrobić z jedzeniem, które zostało nam ze świąt?

Poranek w RK: czy święta stracą w przyszłości na znaczeniu? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: czy święta stracą w przyszłości na znaczeniu? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: w jaki sposób się Państwo spiszą? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: w jaki sposób się Państwo spiszą? [GŁOSUJ]