Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poranek w RK: gdzie zbierać i jak przetwarzać owoce leśne?

Sezon na zbieranie jagód w pełni. Czy maja Państwo swoje ulubione miejsca na zbieranie tych leśnych owoców? Jak je Państwo przetwarzają?

Autor: Stanisław Blinstrub

08.07.2020 06:21

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zapraszamy do godziny 9.00.

Kontakt do nas - 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest środa, 8 lipca, 190. dzień roku. Do końca roku pozostało 176

Wschód słońca: 04:28

Zachód słońca: 20:53

Dzień trwa 16 godz. 25 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 16 minuty.

Imieniny obchodzą: Adolf, Adolfa, Adrian, Adriana, Adrianna, Akwila (m.), Chwalimir, Edgar, Elżbieta, Eugeniusz, Falibor, Hadrian, Hadriana, Jan, Kilian, Kiliana, Odeta, Piotr, Prokop, Teobald i Teobalda.

*****

Przysłowie na dziś „Jak deszcz na świętego Prokopa, to zgnije niejedna kopa”

*****

 

ŚRODA, 8 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1944 r .

- Oddział Spaleni z Obwodu Jędrzejów pod dowództwem Stefana Rajskiego „Zryw” został zaatakowany przez Niemców podczas biwaku koło miejscowości Sadki. Poległ dowódca oddziału partyzanckiego. Niemcy mieli 2 zabitych i 5 rannych

- patrol dywersyjny Czesława Finke „Wierzba” z Obwodu Włoszczowa wysadził niemiecki pociąg towarowy pomiędzy stacjami Żelisławice, a Koniecpolem.

 

ŚRODA, 8 LIPCA: W POLSCE 

1331 r. - wojna polsko-krzyżacka: zakon krzyżacki uzgodnił z posłami króla Czech Jana Luksemburskiego plan wspólnego najazdu na Polskę. Wojska czeskie miały we wrześniu zaatakować Wielkopolskę od południa, a krzyżackie od północy. Planowana wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Czesi spóźnili się na umówione miejsce spotkania pod Kaliszem, a Krzyżacy podczas odwrotu zostali zaatakowani i ponieśli znaczne straty w bitwie pod Płowcami.

1343 r. - król Kazimierz III Wielki zawarł pokój kaliski z zakonem krzyżackim.

1869 r. - na Wawelu odbył się powtórny pogrzeb szczątków króla Kazimierza III Wielkiego.

1920 r. - początek wielkiej ofensywy wojsk bolszewickich na Warszawę.

1933 r. - Polska przystąpiła do tzw. „bloku złotego”. Należące do niego Szwajcaria, Belgia, Holandia, Włochy i Polska pod przewodnictwem Francji, dążyły do dalszego utrzymania waluty opartej na złocie.

1944 r. - Rząd RP na uchodźstwie upoważnił Delegaturę Rządu na Kraj i Komendę Główną AK do ogłoszenia powstania w Warszawie.

1969 r. - premiera komedii filmowej Rzeczpospolita babska w reżyserii Hieronima Przybyła.

1980 r. - Rozpoczął się strajk w świdnickich zakładach WSK, zapoczątkowujący falę strajków i przemiany polityczne w kraju.

 

ŚRODA, 8 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

09:30 - Wizyta Marleny Maląg minister rodziny w województwie małopolskim.

10:00 - Konferencja prasowa z udziałem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego i podsekretarza stanu Ryszarda Kamińskiego "Miliard złotych wsparcia w związku z COVID-19".

11:00 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na kolejne dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego.

12:00 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski weźmie udział w debacie "Etyka w łańcuchu żywnościowym - od producenta do konsumenta".

12:00 - spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami z województwa łódziego.

12:00 Podpisanie porozumienia między Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Województwem Śląskim nt. międzynarodowego wsparcia inwestycji ze Śląska.