Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poranek w RK: eksperymenty w kuchni

O tym, że lubimy gotować i eksperymentować z nowymi przepisami nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy mamy potrawy które nas uzależniają i moglibyśmy je jeść bez końca? Może to są przyprawy, a może produkty jak czekolada? Zapraszamy do rozmowy telefonicznej 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl

Autor: Stanisław Blinstrub

07.07.2020 06:25
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zapraszamy do rozmowy telefonicznej 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl.

*****

Dziś jest wtorek, 7 lipca sto osiemdziesiąty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.24, zachód o 20.57. Imieniny obchodzą: Antoni, Jakub, Karolina i Wilhelm.

II  WOJNA ŚWIATOWA:

1943 r. – Biadaszek koło Włoszczowy, patrol z oddziału partyzanckiego Mieczysława Tarchalskiego „Marcin”, dowodzony Przemysława Schutza "Ludwik" zlikwidował niemieckiego konfidenta Augusta Homa. W akcji wzięło udział kilku żołnierzy oddziału oraz żołnierz z Placówki Włoszczowa Miasto, który był przewodnikiem.

1944 r. - oddział partyzancki „Wybranieccy” z Obwodu Kielce przechodząc przez Niestachów (gmina Daleszyce) przeprowadził walkę z Niemcami. Straty własne 1 zabity i 1 ranny

- oddział partyzancki Tomasza Wójcika „Tarzan” ze Zgrupowania Partyzanckiego  Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurt” podczas pobytu w Woli Grójeckiej koło Ćmielowa został zadenuncjowany Niemcom. Po otoczeniu wioski w walce poległo 37 żołnierzy AK

Z KRAJU:

1136 r. – Papież Innocenty II wydał Bullę gnieźnieńską znoszącą zależność metropolitalną archidiecezji gnieźnieńskiej od arcybiskupstwa magdeburskiego.

1572 r. – w Knyszynie zmarł bezpotomnie król Polski i wielki książę litewski Zygmunt II August, co oznaczało wymarcie linii męskiej polskiej gałęzi dynastii Jagiellonów.

1734 r. – wojna o sukcesję polską: wojska sasko-rosyjskie zdobyły Gdańsk, broniony przez zwolenników Stanisława Leszczyńskiego.

1807 r. – zawarcie traktatu pokojowego między Francją a Rosją w Tylży, na mocy którego wolą Cesarza Napoleona I zostało ustanowione 22 lipca Księstwo Warszawskie, namiastka odrodzonej Polski.

1944 r. – wyzwolenie Wilna przez żołnierzy AK, w ramach Operacji „Ostra Brama”, będącej częścią Akcji „Burza”.

*****

# # #

Dziś kolejny dzień kampanii wyborczej. Prezydent Andrzej Duda odwiedzi województwo podlaskie. O godz. 13.15 spotka się z mieszkańcami Suwałk, o godz. 15.15 - z mieszkańcami Augustowa, a o godz. 20.15 - z mieszkańcami Łomży.

Z kolei kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odwiedzi województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. O godz. 9.00 będzie miał konferencję prasową w Lesznie, o godz. 10.15 spotka się z sadownikami w Krzycku Wielkim, o godz. 12.45 - z nauczycielami w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo, o godz. 13.15 odbędzie się briefing prasowy w Łagiewnikach Kościelnych, o godz. 16.00 wystąpi w Gnieźnie, a o godz. 18.30 spotka się z rolnikami w gminie Sadki.

# # #

Premier Mateusz Morawiecki złoży dziś wizytę w województwie wielkopolskim. Planowane są spotkania szefa rządu z samorządowcami w Obornikach, Grodzisku Wielkopolskim, Gostyniu, Środzie Wielkopolskiej. Premier złoży też wizytę w firmie Berotu w Glinnie, a także w firmie Polska Dystrybucja Budowlana w Krzemieniewie. Szef rządu odwiedzi także Stadion Akademii Lecha Poznań we Wronkach. Podczas spotkań planowane są wystąpienia premiera.

# # #

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się dziś w Wadowicach. Jak zapowiedziało MSZ, głównymi tematami rozmów będą m.in.: unijny budżet, prezydencja Niemiec w Radzie UE, kwestia rozszerzenia UE, współpraca z partnerami wschodnimi Unii, a także współpraca transatlantycka i stosunki UE-Chiny.

Będzie to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca br. Gospodarzem szczytu będzie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Rozmowy plenarne ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier odbędą się Urzędzie Miasta w Wadowicach. Następnie Jacek Czaputowicz, jak również szef czeskiego MSZ Tomasz Petrziczek, szef MSZ Słowacji Ivan Korczok i węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto złożą kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, odwiedzą bazylikę wadowicką i dom Wojtyłów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Aktualności Dnia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

PORANEK w RK: plusy i minusy mieszkania w domu lub w bloku

PORANEK w RK: plusy i minusy mieszkania w domu lub w bloku

PORANEK w RK: czy Korona pożegna się z PKO Ekstraklasą?

PORANEK w RK: czy Korona pożegna się z PKO Ekstraklasą?

PORANEK w RK: dziennikarze sportowi mają swoje święto

PORANEK w RK: dziennikarze sportowi mają swoje święto

Poranek w RK: czy pies jest równoprawnym członkiem naszych rodzin?

Poranek w RK: czy pies jest równoprawnym członkiem naszych rodzin?