Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

PORANEK w RK: dziennikarze sportowi mają swoje święto

Które z wydarzeń sportowych, komentowanych przez dziennikarzy sportowych, zapadły w naszej pamięci?

Autor: Stanisław Blinstrub

02.07.2020 06:14

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zapraszamy do rozmowy telefonicznej 41 200 20 20 i mailowo poranek@radio.kielce.pl

*****

Dziś jest środa, 2 lipca, 184. dzień roku. Do końca roku pozostało 182

Wschód słońca: 04:22

Zachód słońca: 20:57

Dzień trwa 16 godz. 34 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 minuty.

Imieniny obchodzą: Bernardyn, Bogodar, Bogudar, Bożdar, Bożydar, Eugenia, Eutyches, Eutychiusz, Juwenalis, Martynian, Niegosława, Switun i Urban.

*****

Przysłowie na dziś: „Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”

 

 

*****

Dzień Dziennikarza Sportowego
Międzynarodowy Dzień UFO
*****

CZWARTEK, 2 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: niemiecki 62 zmotoryzowany pluton żandarmerii ubezpieczany przez żołnierzy Wehrmachtu z 955 batalionu zabezpieczającego zamordował 16 osób,

 

CZWARTEK, 2 LIPCA: W POLSCE 

1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: niemiecki 62 zmotoryzowany pluton żandarmerii ubezpieczany przez żołnierzy Wehrmachtu z 955 batalionu zabezpieczającego zamordował 16 osób,

Z KRAJU

1309 r.  – Po półrocznym pobycie w więzieniu biskup krakowski Jan Muskata podpisał ugodę kapitulacyjną z Władysławem Łokietkiem i udał się na wygnanie.

1871 r. – Założono Archiwum Skarbowe w Warszawie.

1917 r.  – W związku z kryzysem przysięgowym Józef Piłsudski wystąpił z Tymczasowej Rady Stanu.

1923 r. – Utworzono Zjednoczenie Wolnego Harcerstwa.

1927 r. – w Wilnie z udziałem najwyższych władz kościelnych, państwowych i wojskowych, odbyła się koronacja koronami papieskimi Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

1947 r. - Gen. Tadeusz Komorowski został premierem RP na uchodźstwie.

CZWARTEK, 2 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Prezydent Andrzej Duda w ramach kampanii wyborczej przed II turą wyborów zaplanowanych na 12 lipca odwiedzi dziś województwa zachodniopomorskie i lubuskie. Rano planowane jest jego spotkanie w Parku Miejskim w Łobezie, przed południem spotka się z mieszkańcami Stargardu, a później z mieszkańcami Myśliborza. W Lubuskiem Andrzej Duda odwiedzi Sulęcin, a wieczorem Nową Sól.

W planach kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest m.in. konferencja prasowa w Warszawie, która ma odbyć się rano.

 

# # #

 

Premier Mateusz Morawiecki złoży dziś wizytę w województwie podlaskim. Planowane są spotkania szefa rządu z samorządowcami w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Supraślu, Sokółce, Mońkach, Grajewie, Augustowie, Sejnach, Suwałkach. Premier złoży też wizytę w Akademii Piłkarskiej Jagiellonia Białystok w Białymstoku. Podczas spotkań planowane są wystąpienia szefa rządu.

 

# # #

Minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się dziś w Siedlcach z dowódcami i żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej i odbierze meldunek o osiągnięciu wstępnej gotowości tej dywizji. Przekaże jej także dwa wozy dowodzenia zbudowane na platformie transportera Rosomak, zakupione dla dowództwa siedleckiej dywizji we wrześniu ub. r.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana w 2018 r., w jej skład weszły dwie istniejące brygady – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 1. Warszawska Brygada Pancerna oraz nowo formowana 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz inne jednostki, w tym logistyczne i rozpoznania.

 

# # #

W Archiwum IPN odbędzie się dziś uroczystość przekazania odnalezionej po wielu latach obrączki więźnia KL Auschwitz Szczepana Brzozowskiego, która trafi do jego prawnuka. Wydarzenie jest efektem współpracy między IPN a Arolsen Archives - archiwum w Bad Arolsen w Niemczech. To Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich (dawniej Międzynarodowa Służba Poszukiwań - ITS), które jest największym archiwum dokumentów dotyczących ofiar i ocalonych.

IPN podaje, że w Arolsen Archives przechowywanych jest jeszcze ok. trzech tysięcy przedmiotów osobistych więźniów obozów koncentracyjnych, z czego prawie 1/3 należała do polskich ofiar. W uroczystości weźmie udział m.in. wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. 

Zwrot pamiątki po więźniu KL Auschwitz był możliwy dzięki pracownikom IPN z Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, którego głównym zadaniem jest pomoc rodzinom, które poszukują informacji o losach bliskich represjonowanych przez III Rzeszę Niemiecką oraz Związek Sowiecki w latach 1939-56. Dzięki zgromadzonemu zasobowi archiwalnemu oraz dostępnym w Instytucie unikatowym bazom danych specjaliści IPN w wielu przypadkach potrafią te losy odtworzyć.

 

# # #

Dziś, w drugim dniu obrad, Senat zajmie się powołaniem członka państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja ta ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym członku powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

Senat wybierze członka komisji spośród czterech kandydatów: zgłoszonego przez Stowarzyszenie „Możesz” na rzecz psychoprofilaktyki i rozwoju dzieci i młodzieży Adama Czarneckiego, zgłoszonego przez Naczelną Radę Adwokacką Mariana Jagielskiego, Agnieszki Rękas - zgłoszonej przez grupę senatorów KO, PSL i senatorów niezależnych oraz zgłoszonej przez Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom „Eurydyka” Agnieszki Widery.

Senatorowie wysłuchają też informacji Ministra Spraw Zagranicznych o przebiegu głosowania w wyborach prezydenckich 2020 r. Izba powróci też do rozpatrywania informacji Prezesa Rady Ministrów na temat finansów publicznych w 2020 r. Jak podało Centrum Informacyjne Senatu rozpatrzenie tego punktu zostało przerwane z powodu nieobecności premiera ani innego upoważnionego przedstawiciela.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Aktualności Dnia RK Kielce KALENDARIUM