Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

PORANEK w RK: czy trudno być leworęcznym w praworęcznym świecie?

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Większość ludzi, natura tak stworzyła, że chętniej i łatwiej posługują się prawą ręką.

Autor: Marcin Przemirski

13.08.2020 06:00

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / Pixabay

Jednak 8-15 proc. z całej ludności na świecie to osoby leworęczne. Za przyczynę leworęczności uważa się silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, objawiający się w większej sprawności całej dominującej połowy ciała. W wypadku osób leworęcznych mózg okazuje się bardziej symetryczny, przez co obie jego półkule są prawie równorzędne - lepsza jest również komunikacja między nimi.

Bycie leworęcznym ma wiele wad. Wiele rzeczy zrobionych jest wyłącznie z myślą o osobach praworęcznych.

Zachęcamy do udziału w audycji pod nr tel 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.

CZY TRUDNO BYĆ LEWORĘCZNYM W PRAWORĘCZNYM ŚWIECIE?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

*****

Dziś jest czwartek, 13 sierpnia, 226. dzień roku. Do końca roku pozostało 140 dni.

Wschód słońca: 05:19

Zachód słońca: 20:01

Dzień trwa 14 godz. 42 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 59 minut.

Imieniny obchodzą: Benild, Diana, Helena, Hipolit, Hipolita, Jan, Kasjan, Kasjana, Konkordia, Maksym, Poncjan, Radegunda, Radomiła, Sekundyn, Wigbert i Wolebor.

*****

Przysłowie na dziś „Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały”

*****

Nietypowe święta:

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

*****

CZWARTEK,13 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: potyczka w Bugaju koło Chrobrza. 

1914 r.

 - Józef Piłsudski zostaje powiadomiony przez dowództwo austro-węgierskie, że ponieważ planowane powstanie w Królestwie nie wybuchło, postanowiono zakończyć działalność strzelców jako samodzielnych oddziałów.

- do Kielc podeszła rosyjska dywizja kawalerii. Z uwagi na przewagę liczebną wroga i ryzyko okrążenia, oddziały strzeleckie wycofują się z Kielc. Odwrót ubezpiecza przybyły tego dnia oddział konny Sokoła lwowskiego (dowódca: Marceli Jastrzębiec-Śniadowski).

1944 r. – pacyfikacja Skorzeszyc, gdzie Niemcy zamordowali 11 mieszkańców, a znaczna część miejscowości została spalona.

CZWARTEK,13 SIERPNIA: W POLSCE

1772 r. – Konfederacja barska: wojska rosyjskie zdobyły Jasną Górę. Zdarzenie to jest przyjmowane za koniec walk.

1920 r. – Marszałek Józef Piłsudski stanął na czele grupy uderzeniowej wojsk polskich skoncentrowanych nad Wieprzem. Gen. Maxim Weygand zapisał: „w ciągu trzech dni, które Marszałek spędził wśród wojsk, zelektryzował je; przelał z własnej duszy w duszę walczących ufność i wolę pokonania wszelkich przeszkód. Pod żadnym innym dowódcą wojsko polskie nie dokonałoby z tym uniesieniem zażartym tej ofensywy”.

1944 r. - 13. dzień Powstania Warszawskiego: eksplozja „czołgu-pułapki” na ulicy Kilińskiego, która zabiła około 300 cywilów i powstańców.

1991 r. – podczas pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II złożył hołd cieniom Marszałka Piłsudskiego i modlił się przy jego grobie w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.  

CZWARTEK,13 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

Dziś ostatni dzień rozpoczętego we wtorek posiedzenia Senatu. Izba ma zająć się m.in. ustawą o świadczeniu dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-56, nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także zmianami w kodeksach. W porządku obrad jest także informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2019 roku.

# # #

Dziś w Warszawie odbędzie się uroczystość nadania imienia ukraińskiego gen. Marka Bezruczki skwerowi położonemu przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej. W uroczystości udział wezmą m.in.: wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia.

Gen. Marko Bezruczko (ur. 1893 w Tokmaku, zm. 1944 w Warszawie) był dowódcą 6. Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W kwietniu 1920 r. została ona podporządkowana 3. Armii Wojska Polskiego i otrzymała rozkaz wymarszu na front. Liczyła wówczas ponad 2 tys. żołnierzy. 7 maja 1920 dowodzona przez Bezruczkę dywizja wraz z polskimi wojskami zajęła Kijów.

Dywizja Bezruczki wspólnie z polskimi żołnierzami 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z powodzeniem broniła Zamościa przed Armią Konną Budionnego w walkach między 29 a 31 sierpnia 1920 r. Dzięki temu Wojsko Polskie zyskało czas i 31 sierpnia 1920 r. połączone siły polskie i ukraińskie były w stanie rozbić Armię Konną podczas bitwy pod Komarowem. Gen. Bezruczko pochowany jest na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli. Znajdują się tam groby blisko stu ukraińskich oficerów Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Aktualności Dnia RK Kielce KALENDARIUM
other news

Podobne wiadomości

Poranek w RK: czy można lubić swoją pracę „za bardzo”? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: czy można lubić swoją pracę „za bardzo”? [GŁOSUJ]

Poranek w RK: sposób na upał

Poranek w RK: sposób na upał

Poranek w RK: jak naprawić coś „na szybko”?

Poranek w RK: jak naprawić coś „na szybko”?

Poranek w RK: jakie własne wyroby są lepsze od tych kupowanych w sklepach?

Poranek w RK: jakie własne wyroby są lepsze od tych kupowanych w sklepach?