Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Ponury” i „Nurt” będą mieli w Bodzentynie swoją tablicę

W sobotę (27 listopada) w Bodzentynie upamiętnieni zostaną dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej: Jan Piwnik „Ponury” i Eugeniusz Kaszyński „Nurt”.

Autor: Anna Głąb

18.11.2021 10:24

image Bodzentyn, Tablica poświęcona Janowi Piwnikowi „Ponuremu” i Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi” Fot. / Urszula Oettingen
Komentarze

Przy rondzie noszącym imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”, na kamiennym bloku wmurowano tablicę upamiętniającą obu dowódców. Jedna z inicjatorek tej akcji, profesor Urszula Oettingen, prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna podkreśla, że upamiętnienie dowódców wpisuje się w cykl działań przypominających o Armii Krajowej.

- Będzie to kolejny wyraz pamięci o osobach, które pięknie zapisały się w walce o niepodległość Ojczyzny w latach II wojny światowej. Rondo, które nosi imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”, poświęcone jest wszystkim, którzy walczyli w Zgrupowaniach Partyzanckich, tablica będzie poświęcona w szczególny sposób ich dowódcom. W skrótowy sposób przedstawione na niej są biogramy obu dowódców, obok umieszczony jest krzyż - opisuje.

Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej, zaś głaz na którym ją umieszczono - Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w sobotę (27 listopada) o godzinie 12.

Bodzentyn, Tablica poświęcona Janowi Piwnikowi „Ponuremu” i Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”Fot. Urszula Oettingen

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bodzentyn RK Kielce Jan Piwnik "Ponury" Eugeniusz Kaszyński "Nurt" Urszula Oettingen