Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politechnika przedstawiła kandydatów do Rady Uczelni

Kandydatów do Rady Uczelni przedstawiła Politechnika Świętokrzyska. Jest sześć kandydatur, to przedsiębiorcy oraz pracownicy uczelni. Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej ma nadzieję, że senat zaakceptuje wszystkie zgłoszone osoby.

Autor: Daniel Lenart

12.11.2020 17:20

image 30.06.2020 Kielce. Politechnika Świętokrzyska Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Termin wyboru jest do końca tego roku. Kandydatów już mamy, z czego dwóch jest nowych, a czworo, to osoby, które obecnie zasiadają w Radzie Uczelni - mówi rektor.

Wśród nowych kandydatów są Andrzej Kamionka, prezes firmy KH-KIPPER oraz Jarosław Gałkiewicz, profesor Politechniki Świętokrzyskiej. O reelekcję ubiegał się będzie obecny przewodniczący rady, czyli Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Rady uczelni funkcjonują od niedawna, ich powołanie nakazała reforma szkół wyższych Jarosława Gowina. W założeniu część członków rady musi pochodzić spoza uczelni, a zadaniem tego organu jest doradzanie rektorowi oraz opiniowanie najważniejszych decyzji.

Profesor Zbigniew Koruba, nie ukrywa, że był sceptycznie nastawiony do obowiązku konsultowania niektórych decyzji z Radą Uczelni.

- Początkowo, kiedy czytałem projekt ustawy i pojawiło się w nim takie nowe ciało, miałem wątpliwości, czy nie jest to próba ingerowania w sprawy wewnętrzne uczelni, czy osoby z zewnątrz nie będą próbowały ograniczyć autonomii - przyznaje rektor.

Jak podkreśla, teraz jest zupełnie innego zdania, bowiem dość szybko okazało się, że opinia osób z zewnątrz, ale też samych naukowców jest bardzo cenna dla rektora.

- Zdarza się, że konsultuję rzeczy, których nie muszę wcale poddawać pod opinię - mówi profesor Zbigniew Koruba.

Wybory członków nowej rady Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się prawdopodobnie w połowie grudnia, a w odświeżonym składzie rada zacznie funkcjonować od 1 stycznia.

Pozostali kandydaci:

Anna Chomicz-Kowalska - profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Jarosław Gawdzik - profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Leszek Walczyk  wiceprezes i dyrektor finansowy Spółki Akcyjnej Odlewnie Polskie z siedzibą w Starachowicach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Mochoń Politechnika Świętokrzyska profesor Zbigniew Koruba
other news

Podobne wiadomości

Politechnika Świętokrzyska ma nowego profesora

Politechnika Świętokrzyska ma nowego profesora

Znamy prorektorów i dziekanów politechniki

Znamy prorektorów i dziekanów politechniki

Politechnika prowadzi dodatkowy nabór na 20 kierunków

Politechnika prowadzi dodatkowy nabór na 20 kierunków

Profesor Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

Profesor Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej