Policja jest bezwzględna wobec osób, które nie zasłaniają ust i nosa
Prawie 120 interwencji podjęli ostatniej doby policjanci w związku z nieprzestrzeganiem przez mieszkańców zasad sanitarnych. Większość z nich dotyczyła łamania obowiązku zakrywania ust i nosa.
Autor: Michał Kita , Marta Gajda
18.10.2020 13:39
/ Aktualizacja 18.10.2020 14:45
Źródło: PAP
Od soboty Kielce oraz sześć powiatów: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski i włoszczowski znajdują się w czerwonej strefie. Łącznie dodatkowe restrykcje obejmują ponad 720 tys. mieszkańców.
- Poprzedniej doby wobec osób, które nie przestrzegały zasad sanitarnych podjęliśmy 118 interwencji na terenie całego województwa. Były to interwencje zlecone i podejmowane z inicjatywy funkcjonariuszy - powiedział Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji.
Przypomniał, że funkcjonariusze kontrolują także osoby przebywające na kwarantannie.
- Jest to ponad 7 tys. mieszkańców. Osoby te mają obowiązek korzystania z aplikacji kwarantanna, ale mimo to policjanci prowadzą wybiórcze kontrole w ich miejscach zamieszkania - dodał.
- Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy - zaznacza Tomasz Piwowarski, oficer prasowy KPP w Busku-Zdroju.
Od soboty w Busku-Zdroju i powiecie buskim obowiązuje czerwona strefa. Jak poinformował Tomasz Piwowarski w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali kilkanaście razy głównie wobec osób, które nie zasłaniały ust i nosa.
- O momentu, kiedy powiat buski znalazł się w czerwonej strefie za nieprzestrzeganie zaostrzonych przepisów sanitarnych, w tym do niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju nałożyli dziewięć mandatów karnych, a w jednym z przypadków skierowali wniosek o ukaranie do sądu - zaznacza.
Dodaje, że ukarane osoby wcześniej wielokrotnie były pouczane, ale lekceważyły nakaz zasłaniania ust i nosa.
- Osoby te nie wyciągnęły żadnych wniosków i dalej świadomie nie stosują się do obostrzeń, które nas wszystkich obowiązują - tłumaczy.
Policjantów w patrolach wspierają strażnicy miejscy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Wspólne działania ze świętokrzyską policją rozpoczęło ponad 20 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do wsparcia policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne - poinformował por. Marcin Kowal, oficer prasowy jednostki.
Osoby łamiące przepisy mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 zł. W drastycznych przypadkach może zostać natomiast złożony wniosek o ukaranie takiej osoby do sądu, a kara może sięgnąć wówczas nawet 5 tys. zł.
W niedzielę przed południem w Kielcach ruch na ulicach był znikomy. W porównaniu do poprzednich tygodni zmniejszyła się również liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. Dyspensy od udziału w mszach udzielił wiernym biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Dekret biskupa sandomierskiego informuje również o liczbie wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach i koniecznym przestrzeganiu zasad sanitarnych.
Z danych przekazywanych prze Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że minionej doby w regionie potwierdzono 211 nowych przypadków zakażania koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarł 72-letni mieszkaniec powiatu pińczowskiego. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego stwierdzono dotąd 5 tys. 245 zachorowań na COVID-19, w tym 103 zgony oraz 2 tys. 52 ozdrowienia. Obecnie: 215 osób jest hospitalizowanych, 9 tys. 324 osób jest poddanych kwarantannie, a 911 - objętych nadzorem epidemiologicznym.

Tagi do tego wpisu
Busko-Zdrój policja RK Kazimierza Wielka maseczki testy na koronawirusa
Podobne wiadomości
Pandemia paraliżuje szpitale. Przybędzie łóżek dla chorych na COVID-19
Mniej zakażeń COVID-19. Liczby wciąż jednak porażają [WYKRES]